02آذر

مبتلایان به دیابت توجه کنند!

 اگر دیابت دارید، حتما شنیده اید که  تغذیه سالم یکی از مهم ترین عوامل موثر در کنترل این بیماری است و باید همواره در صدد باشید که تغذیه تان را بهبود بخشید. به همین دلیل ۱۴ قانون طلایی را برای کنترل بیماری تان پیشنهاد می کنم.

۱. غذاهای اصلی و میان وعده ها را در زمان توصیه شده مصرف نمایید.

۲. داروهای خود را هر روز در زمان معین استفاده کنید.

۳.  غذاهای سالم مانند میوه ها، سبزی ها، نان سبوس دار( سنگک)، غلات کامل، لبنیات کم چرب و گوشت بدون چربی استفاده کنید.

۴.  روش هایی چون بخارپز، کبابی و آب پز کردن را برای پخت انتخاب کنید.

۵. مواد غذایی روزانه را در حد نیاز خود بخورید و آن را به وعده های بیشتر با حجم کمتر تقسیم کنید.

۶. از خوردن غذای آماده تا حد امکان بپرهیزید.

۷. غذاهایی با فیبر زیاد مانند سبزی ها و میوه ها را استفاده کنید زیرا کم کالری هستند و چون فیبرها بخش غیر قابل هضمی از غذاهای گیاهی می باشند، به دلیل اثر روی لوله گوارش، برای بهبود وضعیت قند و چربی مفید می باشند.

۸.  به جای سس مایونز از روغن زیتون، آب لیمو یا سرکه استفاده کنید.

۹. از خوردن غذاهای پرچرب و سرخ شده خودداری کنید.

۱۰. بر اساس داروهای مصرفی و میزان قند خون خود می توانید به جای قند از توت خشک، کشمش و یا خرما (به میزان اندک) استفاده کنید.

۱۱. از مصرف انواع شیرینی، نوشابه، آب میوه و کمپوت خودداری کنید.

۱۲. از مصرف غذاهای شور بپرهیزید.

۱۳. چون امکان بروز امراض کلیوی به ویژه در دیابت نوع یک زیاد است، از مصرف بیش از اندازه مواد پروتئینی (گوشت، تخم مرغ) خودداری کنید و برای بررسی کارکرد کلیه های خود به طور سالانه به پزشک مراجعه کنید.

۱۴. در پایان به یاد داشته باشید که رژیم درمانی یعنی درست خوردن نه غذا خوردن.

Posted in تغذیه و بیماریها

02آذر

تغذيه پس از زايمان

 آیا تمایل دارید بعد از وضع حمل به وزن قبل از حاملگي خود برگردید و نگران هستید كه این برگشت چه مدت طول خواهد کشيد؟ در این بلاگ نکات کوچکی در این رابطه را برایتان می نویسم تا دقیقا بدانید که چه انتظاراتی باید از بدن خود داشته باشید.

بلافاصله بعد از زايمان به دنبال تخليه محتويات رحم و خونريزي طبيعي حدود 5 تا 6 كيلوگرم، وزن كاهش مي‌‌يابد. در طول  6 هفته اول بعد از زايمان 2 تا 3 كيلوگرم ديگر وزن كاهش پيدا مي‌‌كند كه اين كاهش وزن به علت از دست دادن مايع از طريق ادرار است. بعضی از خانم‌ها در طي چند  ماه بعد از زايمان به وزن قبل از حاملگي خود مي‌‌رسند. از عواملي كه بر روند كاهش وزن بعد از زايمان تاثير دارند: حاملگي اول ،‌شيردهي ،افزایش فعالیت های بدنی و ورزش  و رژیم کاهش وزن دوران شیردهی  مي‌‌باشند.

بهتر است که در طي 6 هفته اول بعد از زايمان نگران کاهش وزن نباشید. زيرا بدن نيازمند است تا مواد مغذی و آهن از دست رفته توسط خون ریزی  در زمان تولد نوزا درا  بازيابد و نياز كودك از طریق شیر تامين شود. بعد از گذشت دوران نقاهت، می توانید با مشورت کارشناس تغذیه کاهش وزن سالم داشته باشید. در این میان دانستن این نکته ضروری است که تغذيه با شير مادر به طور معجزه‌آسا باعث كاهش وزن نمي‌‌شود ولي به كاهش وزن كمك مي‌‌كند.

شما مادر شیرده  در واقع مسئول تغذيه خود و نوزاد عزیز خود هستید، پس بايد رژيم غذايي خود را با دقت انتخاب كنی زیرا کودک شما همچنان در حال تغذیه از شیر شما می باشد.در این دوران خوردن همه مواد مانند حبوبات و دانه‌هاي مغذي، ميوه‌هاي تازه، سبزيجات و غذاهايي كه پروتئين و كلسيم و آهن را به فراواني فراهم مي‌‌كنند بايد مورد توجه قرارگيرد. متخصصان و كارشناسان در بحث‌هاي پرستاري مادران توصيه به اضافه كردن انرژي به ميزان 500 كالري در روز را دارند. خوردن كمتر از  1800 كالري در روز منجر به كاهش توليد شير و ضعف مي‌‌شود. در اين دوران، شيردهي و آزاد شدن اكسي توسين (هورمون آزاد شده از هيپوفيز) باعث مي‌‌شود كه شما احساس تشنگي بيشتري بكنید. به همين دليل شما باید در اين دوران بيشتر از بقيه مواقع آب بنوشید. نوشیدن آب  تاثير زيادي در تامين شيردارد و دانشكده متخصصين زنان و مامايي آمريكا نوشيدن حداقل 8 تا 12 ليوان آب در روز را به مادران توصيه مي‌‌كند.

مواد غذايي كه شما مي‌‌خورید و مي‌‌نوشید بر روي شيردهي تاثير مي‌‌گذارد. بنابراين نظارت بر غذاي خودتان درواقع نظارت بر غذاي كودك است.

تامین آهن برای رشد کودک یکی از مسائل بسیار حائز اهمیت می باشد. بهتر است در دوران شیردهی به خصوص شش ماه اول از قرص ویتامین حاوی  آهن را براي تامين آهن مورد نياز خود و نوزادتان مصرف ‌‌كنید. بسياري از خانم‌ها ذخاير آهن خود را طي زايمان‌هاي مكرر به ميزان قابل توجهي از دست مي‌‌دهند بنابرايناین دسته از مادران  بايد در اين دوران از نظر ذخاير آهن كنترل شوند. البته اين نكته قابل توجه است كه اين مواد كمكي (مانند ويتامين‌ها) نبايد جايگزين يك رژيم غذايي خوب شوند.

در آخر با رعايت رژيم غذايي متنوع و مناسب می توانید سلامت خود و نوزاد خود را تضمين کنید. رژيم غذايي كم‌چرب به همراه ورزش‌هاي مناسب روند کاهش وزن هفته ای نیم تا یک کیلو تاثير بسزايي دارند. ولي بايد توجه داشت كه كاهش وزن سریع و غیر اصولی ممکن است خطرات زیادی  براي نوزاد و مادربه همراه داشته باشد، زيرا اين کار از سویی باعث از دست دادن مواد غذایی بدن خودتان واز سوی دیگرباعث سوٰع  تغذیه در کودک دلبندتان می شود. در ضمن از استعمال دخانيات و داروهاي غير مجاز خودداري كنيد و راجع به داروهايي كه مصرف مي‌‌كنيد يا قصد مصرف آن را داريد با پزشك خود مشورت كنيد.

Posted in تغذیه کودک و مادر

17آبان

آيا غذاهای با وعده های تبلیغاتی كم كالرى واقعا موجب كاهش وزن افراد مى شوند؟سالانه مردم مبالغ هنگفتی را بابت محصولاتی با شعارهایی مثل کم کالری یا بدون چربی ترانس یا مایونز لاغرپرداخت می کنند. اما آیا در واقع اینگونه محصولات باعث لاغری می شوند؟  در جواب این سئوال باید بگویم که در واقع شاید این محصولات محتوی میزان کمتری از چربی های ترانس یا حتی روغن  باشند اما تمامی آنها دارار چربی با درصد بالا هستند و میزان بسیار زیادی کربو هیدرات دارند.  چرنی های ترانس فقط یک نوع از چربی ها هستند و باید توجه داشت که تمام چربی ها در ازای یک گرم، ۹ کالری وارد بدن ما میکنند که متاسفانه افراد کم تحرک هرگز قادر به سوخت آنها نمی باشند و در آخر بدن ما این چربی های ‘غیر ترانس’ را به چربی ترانس تبدیل می کند تا بتواند آنها را در بافت چربی ذخیره کند. همچنین وجود میزان بالای کربوهیدراتها به خصوص قندها در این گونه محصولات بلافاصله در بدن ما به صورت گیکوژن در کبد برای مدتی ذخیره شده

بعد در اثر نود تحرک میزان زیادی از این گلیکوژن به چربی ترانس (چربی حیوانی) تبدیل میشود و در بافت چربی اندوخته می شود. بنابراین از لحاظ علمی این گونه اصطلاحات کاملا بدون ارزش بوده و رد می شوند  

بسيارى از مصرف كنندگان بر اين باورند كه مصرف محصولات غذايى كم كالرى موجب كاهش وزن افراد مى شود اما كمتر كسى مى داند كه اصطلاح كم كالرى، از نظر قانونى، يك اصطلاح تعريف شده و رسمى نيست. اصطلاح كم كالرى تنها در مورد محصولات غذايى كم كالرى صادق نيست و مواد غذايى ديگرى مثل سس مایونز نيز مجازند كه برچسب كم كالرى بگيرند. به عنوان مثال محصولاتى كه محتوى اسيدكربنيك يا نمك طعام كمترى هستند يا حتى دسرها را نيز مى توان در زمره محصولات كم كالرى قرارداد (دسرها هنگامى كه گاز نيتروژن، زده شده و وزن حجمى آنها كاهش مى يابد چون هواى بيشترى را در خود جاى مى دهند حاوى كالرى كمترى مى شوند).

. بنابر اين آنچه در نظر اول، راه حل ايده آل مسايل تغذيه اى ما جلوه مى كند يك وعده تبلیغاتی توخالى بيشتر نيست. حتى زمانى كه واقعاً ميزان چربى مواد غذايى مصرفى ما، مثلاً با خوردن پنير كم چربى، كمتر شود اين عملاً بدين معنا نيست كه وزن بدن كاهش مى يابد و تنها ممکن است که وزن فرد کمتر بالا برود.

اينكه مواد غذايى محتوى كالرى كمتر، به صورت خودكار منجر به كاهش وزن افراد نمى شوند، به افكار و روان آنها نيز ارتباط دارد. محصولات كم كالرى اغلب به عنوان مجوزى براى خوردن بدون حد و مرز تلقى مى شوند.
فریبا رجبی، کارشناس تغدیه

 

Posted in وزن و تغذیه

17آبان

رژيم سبز بگیرید!

در ذهن تمامى افراد چاق اين سئوال وجود دارد كه چرا چاق مى شويم؟ باید بدانید که مهمترين دليل چاق شدن، بالا بودن ميزان كالرى دريافتى نسبت به كالرى مصرفى است بدن هر فرد نیاز به اندازه مشخصی کالری دارد که از راه  مواد مغذی خورده شده وارد بدن میشود. چربی ها در این میان بیشتری میزان کالری را به سرعت وارد سیستم میکنند. اما اخبار خوش این است که راههاى زيادى وجود دارند كه با انجامشان مى  توان ميزان كالرى دريافتى را به حداقل رساند. رژیم سبز یکی از این راه هاست.  يكى از مهمترين اين اقدامات پس از به حداقل رساندن ميزان كربوهيدرات و چربى هاى اشباع خوردن ميوه و سبزى قبل از غذا است. به گفته متخصصان انجمن رژيم غذايى آمريكا، خوردن يك يا دو پرس سالاد قبل از هر وعده غذايى (ناهار و شام) علاوه بر اينكه باعث كاهش ۱۲ درصد كالرى در ميزان كل كالرى مصرفى مى شود، از ميزان اشتها مى كاهد و در درازمدت به لاغرى مى انجامد، فقط در صورتی که  بدون هيچ گونه چاشنى نظير سس استفاده شود.

در بين تمامى شيوه هاى كاهش وزن، رژیم سبزعلاوه بر تامين مواد غذايى مورد نياز، املاح، ويتامين ها و مواد مغذى را به بدن می رساند زیرا به گونه اى است كه در آن به ميزان فراوان از سبزى و ميوه خورده می شود.

اگر شما  براى لاغرى و تناسب اندام تلاش مى كنيد، بهتر است نخوردن هاى چند روزه سخت و كشنده را كنار بگذاريد و با پيروى از يك رژيم غذايى كه در آن از پروتئين، كربوهيدرات و چربى هاى اشباع آن كاسته و به ميزان ميوه و سبزيجات آن افزوده شده و نيز انجام روزانه نيم ساعت ورزش سبك خود را به وزن دلخواه برسانيد

ما هم در کنار شما به عنوان مشاور تغذیه آماده مهیا کردن تمام امکانات و برناممه های مناسب برای شما هستیم.

 منابع: کتاب تغذیه جهانی کراوس

فریبا رجبی، کارشناس تغذیه

 

Posted in وزن و تغذیه

16آبان

شیر و دانستنیهای مهم آن

شير منبع غني از کلسيم است و نقش عمده کلسيم در تشکيل استخوان و دندانها مي باشد . شير و فرآورده هاي شير بخاطر مقدار کلسيم کافي ، آساني هضم و ارزاني از بهترين منابع کلسيم مي باشند . شير بدون چربي و شيري که چربي آن گرفته شده از نظر کلسيم بر شيرکامل ارجحيت دارد . زيرا وقتي که چربي شير که مقدار جزئي کلسيم دارد گرفته شود ،

بجاي آن شيرکلسيم دار جانشين مي شود که پرارزشتر است . يک فنجان بستني از لحاظ مقدار کلسيم تقريباً با نصف فنجان شير برابر است . شيرپاستوريزه بايد حتماً در داخل يخچال بين صفر تا ۴ درجه بمدت حداکثر ۴۵ ساعت نگهداري شود. بعد از مصرف شير پاستوريزه ، شيشه خالي را با آب سرد شستشو دهيد. از انداختن درب آلومينيومي و يا ساير اشياء به داخل شيشه هاي شير پاستوريزه خودداري نمائيد .چنانچه شيرپاستوريزه بيش از ۴۸ ساعت در يخچال باقي بماند و علائم قساد و بريدگي در آن مشاهده نشود قبل از مصرف آن را حداقل به مدت یک دقيقه بجوشانيد .

توصيه هاي لازم در مورد فرآورده هاي شير

 

 • از مصرف خامه غيرپاستوريزه خودداري نمائيد .

 • کره بسته بندي شده پاستوريزه تنها بمدت يک هفته در داخل يخچال قابل نگهداري است . براي مدت بيشتر بايد داخل فريزر نگهداري شود .

 • از مصرف کره غيرپاستوريزه و بصورت مستقيم خودداري کنيد .

 • بستني هاي سنتي را با  شيرپاستوريزه تهيه کنید.

 • از مصرف پنير تهیه شده از شیر پاستوریزه نشده  بپرهيزيد .


فریبا رجبی، کارشناس تغذیه

 

Posted in سبک زندگی و ورزش

16آبان

کباب در یک روز تابستانی!


اگر شما هم مثل بقیه آدمها دوست دارید که در پارک یا حیاط منزل تان کباب درست کنید، باید بگویم که تنها نیستید! پیک نیک یک رسم خانوادگی است که در بیشتر فرهنگها از جمله فرهنگ ما ایرانیها جایگاه خاصی دارد. جوجه کباب، سوسیس، و کباب کوبیده هم از غذاهای پر و پا قرص پیک نیک ها هستند و خاطرات خوش لحظات پیک نیک برای همیشه در ذهن ما ضبط می شود. به خاطر همین، هیچ کس دوست ندارد که با رعایت نکردن نکات بهداشتی هر چند کوچک این لحظات خوب را به خاطراتی ناراحت کننده تبدیل کند. راهنمايي ذيل براي تهيه و آماده سازي , پخت و سرو نگهداري صحيح مواد غذايي كباب شده گرد هم آورده ام تا بتوانید نهایت لذت را از یک باربیکیو خانوادگی در یک روز آفتابی تابستان ببرید.


۱. قبل از كباب كردن، . كليه لوازم ظروف پخت و سطوح كار را با محلول رقيق كننده تميز و ضد عفوني كنيد.

۲. ضد عفوني و تميز كردن را قبل از شروع كار و پس از اتمام تهيه غذا انجام دهيد سپس كليه سطوح و لوازم را با آب تميز بشوئيد و در صورت امكان از دستمال هاي آشپزخانه يا دستمالهاي كاغذي براي خشك كردن استفاده كنيد.

۳. دستهاي خود را حداقل براي مدت 20 ثانيه با آب گرم و صابون قبل از تهيه مواد غذايي به خوبي بشوئيد. در صورتي كه پس از تهيه يك غذا , مواد غذايي ديگري را آماده طبخ مي كنيد بايد مجددا دست هاي خود را بشوئيد. دستهايتان بعد از تماس با مواد غذايي خام مانند : گوشت , مرغ و غذاهاي دريايي شستشو دهيد.

۴. مواد غذايي خام را جدا از غذاهاي پخته شده نگهداري كنيد. هرگز مواد غذايي خام را به همراه مواد پخته شده را در يك ظرف يا سيني قرار ندهيد. براي هر كدام از آنها از ظروف متفاوت استفاده كنيد.

۵. گوشت ها , انواع سالاد و مواد غذايي فاسد شدني را تا قبل از آماده سازي در يخچال نگهداري كنيد. در مسافرت ها و پيك نيك ها از كلمن استفاده نماييد.

۶.  كلمن را در مكان هاي سايه و به دور از پرندگان و حيوانات قرار دهيد. مواد غذايي را قبل از پخت بطور ملايم حرارت دهيد. اگر شما از ذغال باربيكيو استفاده مي كنيد از مقدار كافي ذغال براي پخت كامل استفاده كرده و مطمئن شويد كه ذغال قبل از شروع پخت بخوبي قرمز و آتشين شده باشد.

۷. همواره مراقب باشيد مواد غذايي را خارج از محدوده حرارتي خطرناك (4 درجه سانتي گراد تا 60 درجه سانتي گراد برای بیشتر از ۲ ساعت) نگهداري نماييد.  اگر غذای پخته شده را فورا در مدت ۲ ساعت مصرف نکردید،  آنها در یخچال نگهداری کنید یا در درجه بیشتر از ۶۰ درجه نگهدارید تا از فساد آن جلوگیری شود.

۸. در صورتي كه غذا در حين كباب كردن شروع به سوختن نمايد سيخ هاي كباب را بالا برده و يا حرارت را كاهش دهيد.

پس از پخت، غذاي پخته شده را در يك ظرف يا سيني تميز قرار دهيد. مراقب باشيد آب خارج شده از ماده غذايي خام بر روي غذاهاي پخته شده نريزد.

۹. كليه غذاها را براي جلوگيري از آلودگي ثانويه پوشيده نگهداريد. غذاهاي آماده شده را فورا مصرف كنيد. اگر بايد غذا را گرم نگهداريد بايد اطمينان حاصل كنيد درجه حرارت آن 60 درجه سانتيگراد يا بيش از آن باشد.

۱۰. باقي مانده غذا را در يخچال نگهداري كنيد و هنگامي كه سرد هستند روي آنها را بپوشانيد. و قبل از مصرف مجددا حرارت دهيد .

 

 

Posted in سبک زندگی و ورزش

16آبان

چگونه ماهی تازه را انتخاب کنیم؟


چگونه ماهی تازه را انتخاب کنیم؟

 

يکی از سوالاتی که همواره برای هر يک ما وجود داشته راههای تشخيص ماهی سالم از فاسد به هنگام خريداری است. اگر ماهی تازه را نتوانیم از ماهی فاسد تشخیص دهیم، به راحتی میز میهمانیمان را خراب کرده ایم چون ماهی مانده بعد از پخت اصلا بو و طعم خوبی ندارد. برای اینکه بتوانید همیشه ماهی تازه را از ماهی فاسد جدا کنید، نکات زیر می تواند راهنمای خوبی برای انتخاب درست باشد:

 

۱- بوي ماهي : ماهيهايي كه تازه هستند تقريبا بوي مطبوعي دارند و اگر از آبهاي شيرين صيد شده باشند بوي گياهان آبزي همان منطقه را مي دهند .ولي ماهي فاسد بوي نامطبوعي دار دكه بيشتر اوقات بوي آمونياك و ترشيدگي و در اثر پيشرفت فساد بوي گنديدگي مي دهد.

۲- حالت فلسها و پولكها در ماهي : در رابطه با ماهيهاي تازه فلسها كاملا به بدن چسبيده و به سختي جدا مي شوند در حالي كه در ماهيهاي فاسد فلسها برجسته و به راحتي كنده مي شود .

۳- شكل بدن ماهيها: بدن ماهيهاي تازه قابليت ارتجاعي دارد و فاقد ترشحات مي باشند ولي بدن ماهيهاي فاسد اگر با انگشتان فشاري روي بدن ماهي وارد مي شود كاملا ايجاد فرو رفتگي مي كند و ترشحات بدن ماهي زياد و حالت چسبندگي دارد.

۴- چشمهاي ماهي: درماهيهاي تازه چشم علاوه بر اين كه شفاف درخشان است ، حالت كاملا محدب دارد در صورتيكه در ماهيهاي فاسد چشم ماهي تيره و كدر است و كره چشم بطور كامل در حفره چشم فرو رفته است .

۵- سرپوش گوشها: در ماهيهاي تازه سرپوشها بطور كامل و تقريبا چسبيده هستندو سطح داخلي آنها لكه ندارد ولي در ماهيهاي فاسد اين سرپوشها تقريبا جدا هستند و بر روي سطح داخلي آنها لكه هاي قهوه ايي و قرمز رنگ ديده مي شود.

۶- حالت آبششها: در ماهيهاي تازه آبشش ها مرطوب و به رنگ قرمز روشن هستند. ولي در ماهيهاي فاسد آبششها مرطوب نبوده و رنگي خاكستري دارند.

 

Posted in سبک زندگی و ورزش

16آبان

جدول مخصوص نگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزر

جدول مخصوص نگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزر

 

شاید همیشه این سئوال برایتان به وجود آمده باشد که آیا واقع انگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزربرای حفظ تازگی مواد غذایی کار آمد هست یا نه. در جواب این سئوال باید بگویم که ما نسلی خوش شانس هستیم که وسایلی همچون یخچال و فریزر در اختیار داریم. این لوازم برای ما امکان نگهداری مواد غذایی را برای مدت  طولانی تر به ما می دهند که شاید بدون آنها ما هرگز نمی توانستیم از تنوع غذایی که الان داریم برخوردار باشیم. به طور مثال در شهر تهران شما می توانید ماهی سالمون بخورید یا در شهر ونکور پنیر های ایرانی بخورید!  بدون یخچال و فریزر این امکان هرگز برای ما انسانها وجود نداشت. حال اینکه آیا مواد غذایی نگهداری شده در هوای سرد تا چه حدی متوانند مواد غذایی و ویتامین های موجود را حفظ کنند، مسئله ای بحث برانگیز است. چرا که این مسئله دستخوش عواملی مثل مدت زمان نگهداری و درجه برودت می باشد. در هر حال مواد غذایی مختلف بر حسب طبیعت خودشان در فواصل زمانی خاص و درجه های متفاوت بالاخره فاسد می شوند، اما ما می توانیم با کمک جدول زیر عمر این مواد غذایی را بیشتر کنیم. لازم است این نکته را یاد آور شوم که با نگهداری مواد غذایی دریخچال و فریزر در فواصل زمانی تعیین شده مخصوص خودشان، بدون هیچ گونه نگرانی می توانید آنها مصرف کرده و مطمئن باشید که آنها  تا حدود بسیار زیادی دارای  مواد مغدی هستند. از جدول زیرمی توانید به عنوان راهنمایی در منزل استفاده کنید.  

 

شير تازه: در يخچال 5 تا 7 روز

شير بسته بندي باز شده: در يخچال 2 تا 3 روز

خامه چربي گرفته شده: در يخچال 10 روز

خامه چرب: در يخچال 1 روز

خامه ترش شده : در يخچال 4 هفته

ماست : در يخچال 7 روز

پنير : در يخچال 6-12 هفته ، در فريزر 6 تا 12 ماه

کره : در يخچال 2 هفته – در فريزر 9 ماه

بستني: در فريزر2 ماه

تخم مرغ تازه با پوست: در يخچال 3 هفته

تخم مرغ آب پز سفت: در يخچال 1 هفته

گوشت گوساله (استيک) : در يخچال 3 تا 5 روز ، در فريزر: 6 تا 12 ماه

مرغ – بوقلمون تکه شده : در يخچال 1 تا 2 روز ، در فريزر:9 تا 12 ماه

مرغ – بوقلمون درسته: در يخچال 1 تا 2 روز ، در فريزر: 1 هفته

گوشت اردک يا غاز: در يخچال 1 تا 2 روز ، در فريزر : 6 ماه

دل و جگر مرغ: در يخچال 1 تا 2 روز ، در فريزر:3 – 4 ماه

گوشت پخته شده : در يخچال 1 – 2 روز ، در فريزر: 3-4 ماه

گوشت گوسفند کباب شده يا خردشده: دريخچال 3-5 روز، در فريزر:6 تا 9 ماه

سوسيس: در يخچال 1 تا 2 روز ، در فريزر: 3 تا4 ماه

سوسيس دودي: در يخچال: 7 روز ، در فريزر: 1تا2 ماه

انواع گوشت (دل ، جگر، زبان): در يخچال 1تا2 روز ، در فريزر: 3-4 ماه

گوشت ماهي کم چرب: در يخچال 1تا2 روز ، در فريزر: 4-6 ماه

گوشت پرچرب (ماهي آزاد): در يخچال 1تا2 روز، در فريزر: 2-3 ماه

فيله ماهي: در فريزر: 18 ماه

سيب: در يخچال 1ماه ، در فريزر: 8-12 ماه

زردآلو، گوجه، هلو، انگور، گلابي و آلو: در يخچال 3-5 روز ، در فريزر:8-12 ماه

آوکادو: در يخچال 3-5 روز ، در فريزر: 8-12 ماه

موز و بارهنگ : در فريزر: 8-12 ماه

گيلاس: در يخچال 2-3 روز، در فريزر: 8-12 ماه

پرتقال، ليموها ، گريپ فروت: در يخچال 2 هفته ، در فريزر: 4-6 ماه

کيوي : در يخچال 3تا 5 روز، در فريزر: 4-6 ماه

انبه: در فريزر: 8-12 ماه

خربزه، هندوانه ، طالبي : در يخچال : 1 هفته، در فريزر: 8-12 ماه

آناناس: در يخچال 2-3 روز ، در فريزر: 4-6 ماه

کنگر فرنگي: در يخچال 1 هفته

مارچوبه: در يخچال 2-3 روز، درفريزر: 8-12 ماه

چغندر، هويج، کلم بروکلي، لوبياها و کدوتنبل: در يخچال 3-5 روز ، در فريزر: 8-12 ماه

گل کلم: در يخچال 1 هفته ، در فريزر: 8-12 ماه

جعفري: در يخچال 2-3 روز

ذرت: در فريزر: 8-12 ماه

پيازچه: در يخچال 3-5 روز

کرفس: در يخچال 1 هفته ، در فريزر: 8-12 ماه

اسفناج ، خردل : در يخچال 3-5 روز، در فريزر: 8-12 ماه

کاهو: در يخچال 1 هفته

قارچ ها و باميه: در يخچال 1-2 روز ، در فريزر: 8-12 ماه

ترب و تربچه: در يخچال 2 هفته

کدو: در فريزر: 8-12 ماه

نان : در فريزر: 6-12 ماه

کيک صبحانه، کلوچه: در فريزر: 2-4 ماه

پن کيک(نوعي کلوچه): در فريزر: 1-2 ماه

خمير پخته نشده : در يخچال 2-3 روز ، در فريزر: 6 ماه

کيک اسفنجي: در فريزر: 4-6 ماه

پنير: در يخچال 3-7 روز ، در فريزر: 4-6 ماه

شيريني دانمارکي: در فريزر: 3ماه

پيراشکي: در فريزر: 6 ماه

شيريني پاي کدو تنبل: در يخچال 1-2 روز، در فريزر: 1 ماه

پاي ميوه: در يخچال 1-2 روز ، در فريزر: 1سال

پاي ميوه نپخته: در فريزر: 8 ماه

 

 

Posted in سبک زندگی و ورزش

15آبان

راهنمایی سریع و کوتاه برای استفاده و نگهداری روغن

ما ایرانی ها  بسياري از غذاها در روغن سرخ مي کنیم و به بسياري ديگرمثل برنج و سالاد  روغن را به عنوان چاشني اضافه مي کنیم. به همین دلیل رعایت نکاتی در نگهداری روغن ضروری است، چرا که روغن یک ماده غذایی است که به راحتی و سرعت فاسد می شود و فساد آن یکی از عوامل مهم در رشد سلول های سرطانی و شیوع آن است. امیدوارم که بتوانید با رعایت نکات زیر سلامت خود و خانواده تان را تضمین کنید.

 

روغن مصرفي ما دو منشا مختلف دارد: حيواني و نباتي. روغن حيواني مملو از کلسترول است و مصرف آن توصيه نمي شود. روغن نباتي هم به دو صورت مايع وجامد عرضه مي شود. فرم مايع داراي اسيدهاي چرب اشباع نشده است که ارزش غذايي بيشتري دارد ؛ ولي در مقابل حرارت و نور آفتاب آسيب پذيرتر است.

روغن نباتي جامد هيدروژنه فاقد اسيدهاي چرب اشباع نشده است ؛ اما در مقابل تغييرات دما مقاومتر است و ديرتر خراب ميشود.نکات قابل توجه در خصوص تهيه و مصرف روغن:

۱.  علايم ظاهري فساد در روغن شامل افزايش بو، غليظتر شدن روغن مايع ، تغيير رنگ و تند شدن آن است.

۲.  هنگام خريد روغن به برچسب توليد و تاريخ مصرف دقت کنيد.

۳.  روغن را در محلي خنک و دور از نور و هوا و در ظروف دربسته نگاهداري کنيد. درظرف روغن را پس از مصرف حتما ببنديد.

۴. هنگام مصرف روغن ، از حرارت کم استفاده کنيد. حرارت دادن زياد و طولاني ، روغن مايع را خراب مي کند و روغن سوخته مي تواند سرطانزا باشد.

۵.  روغن اضافي مصرف شده را به ظرف اصلي روغن برنگردانيد.

۶.  از مصرف مجدد روغني که چندبار حرارت ديده ، جدا خودداري کنيد.

۷.  در مجموع سعي کنيد حتي الامکان روغن کمتري براي طبخ غذا استفاده کنيد. غذاهاي آب پز معمولا ارزش غذايي بيشتري دارند و خطر افزايش چربي خون نيز بااستفاده از آنها کمتر ميشود.
Posted in سبک زندگی و ورزش

15آبان

چند نکته مهم در اهمیت بهداشت غذاچند نکته مهم در اهمیت بهداشت غذا

 

رعایت بهداشت مواد غذایی از اهمیت بسیار بالایی در داشتن یک برنامه غذایی و سبک زندگی سالم بر خوردار است. اگر ما بهترین غذاها را هم بتوانیم تهیه کنیم اما بهداشت را رعایت نکنیم، به راحتی میتوانیم سلامت خود و افراد خانواده را به خطر بیندازیم. در زیر برایتان نکاتی را در این زمینه یاد آور می شوم.

 

 • براي پيشگيري از مسموميتهاي غذايي لازم است که قبل از تماس با غذا دستها را آب گرم و صابون بشوييد .

 • بعد از خروج از توالت ، تماس با سطل زباله و يا حيوانات خانگي دستها را کاملاً بشوييد .

 • زخمها و بريدگيها را بپوشانيد . دستها را با حوله جداگانه اي خشک کنيد و از دستمال آشپزخانه براي اين کار استفاده نکنيد.

 • هر چند وقت يکبار ،‌ دستمالها ، پارچه هاي آشپزخانه و ابرظرفشويي را سفيد ، ضدعفوني و يا تعويض کنيد . سطوح کار ( روي ميز ،‌ تخته آشپزخانه و ساير سطوح تماس با مواد غذايي ) را در آشپزخانه به طور مرتب ضد عفوني کنيد ؛ بويژه پس از آماده سازي مرغ و گوشت خام .

 • قبل از بازکردن قوطي کنسرو ‌، در آن را پاک کنيد . ظروف ، سطوح کار ، قاشق ، کارد و چنگال را با آب داغ و مواد پاک کننده بشوييد . آبکشي کنيد و در صورت امکان بگذاريد تا کاملاً خشک شوند .

 • از تماس حيوانات خانگي با غذا ، ظروف و سطوح کار جلوگيري کنيد . مواد غذايي بدون بسته بندي و يا از بسته بيرون ريخته شده ، مگس ، موش ، مورچه و سوسک را که ناقل باکتريها هستند ، به خود جذب مي کنند . پس اين غذاها را به سرعت جمع آوري و محل مورد نظر را تميز کنيد . از چاقو و تخته اي که براي بريدن گوشت خام استفاده مي کنيد ، براي سبزيهاي تازه و غذاهاي پخته استفاده نکنيد و آنها را پس از هر بار استفاده بشوييد . بهتر است تخته جداگانه اي براي گوشت و مرغ خام داشته باشید.

 • با قاشق آشپزی غذا را نچشید. اگر سرما خورده یا ویروس داشته باشید، این کار باعث انتقال بیماری به افراد دیگر نیز خواهد شد.


منبع: کتاب بهداشت مواد غذایی

 

Posted in سبک زندگی و ورزش

15آبان

نکاتی مهم درباره تغذیه با شیر مادر

تغذيه با شير مادر از مرگ‌وميرهاي نوزادان در اولين سال تولد آنها پيشگيري مي‌كند

تغذيه از شير مادر موجب كاهش خطر مرگ و ميرهاي نوزادان در اولين سال تولد آنها مي‌شود. احتمال مرگ و مير در ميان نوزاداني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند 20 درصد به نسبت سايرين كاهش مي‌يابد. به همين ترتيب ادامه‌ تغذيه از شير مادر با كاهش هرچه بيشتر خطر مرگ نوزاد رابطه مستقيم دارد.

 

مادر با تغذيه كودك با شير خود، ميتواند خطر خونريزيهاي بعد از زايمان ، انواع بيماريهاي عفوني، سرطان هاي پستان و تخمدان ، كم خوني فقرآهن و حتي مرگ را كاهش ميدهد.  تغذيه با شير مادر براي كودكا عامل حياتي براي پيشگيري ازاسهال، بيماريهاي تنفسي مانند ذات الريه ، عفونت هاي گوشي و مجاري ادراري است.  تغذيه ي نوزاد با شير مادر، خطر ابتلا به چاقي را تا يك سوم در دوران كودكي كاهش ميدهد . علاوه بر ارزش غذايي، مهمترين مزيت شير مادر ارتباط بين كودك و مادر است ، به طوري كه شيردهي در آغوش مادر در تكوين شخصيت كودك تاثير به سزايي دارد.

شير مادر غذاي استريليزه و بدون آلودگي است ، در حالي كه تغذيه ي كودك با شيرخشك احتمال عفونت و آلودگي از طريق سرشيشه و شيشه را افزايش ميدهد. آيغوز به لحاظ تغذيه و ايمني داراي موادي است كه كودك را در مقابل بسياري از بيماريهاي عفوني و غير عفوني، اگزما و بيماريهاي حساسيتي مصون ميكند. كودكاني كه از شير مادر تغذيه ميشوند، نسبت به كودكاني كه شير خشك استفاده ميكنند، شانس كمتري در ابتلا به ديابت ، آسم و حساسيت دارند. شيردهي، ازبدو تولد تا دو سالگي بسيار مطلوب و طبق تعريف سازمان جهاني بهداشت، پس از شش ماهگي بايد غذاي كمكي به كودك خورانده شود.

خوراندن غذاي كمكي قبل از6 ماهگي حتي يك سي سي آب يا سوپ براي كودك مضر بوده و جايگزين مناسبي براي شيرمادر نيست وهضم و جذب برخي مواد غذايي در سنين 6 ماهگي نظير پروتئين شير گاو و گندم براي كودك مشكل بوده و كودك را دچار اسهال كند. برخي مادران به تصور اينكه شير مادر چرب و سنگين است ، آن را در هنگام بروز اسهال قطع ميكنند، درحالي كه شيرمادر در درمان اسهال موثربوده و اين بيماري زودتر بهبود مييابد .درصورتي كه مادران بنابه دلايل خاص  قادر به شيردهي نباشند، بهتر است از شير خشك استفاده كنند و از خوراندن شير پاستوريزه به علت عوارض گوارشي كودك پرهيز كنند.

كودكاني كه از شير مادر تغذيه ميكنند، همچنين از ثبات روحي و هوش بيشتري برخوردار هستند. نوزاد قبل ازتولد در محيطي آرام و بدون استرس قرار دارد، درحالي كه پس ازتولد درمحيطي پر سر و صدا حضور مييابد ومادران براي پيشگيري از اختلالات روحي بايد نوزدان را درآغوش گرفته و به آنان آرامش وامنيت دهند. در آغوش گرفتن نوزاد در هنگام شيردهي و تماس پوست با پوست ، درجه حرارت بدن و ضربان قلب مادر، در روزهاي نخستين تولد را در آرامش كودكان بسيار موثرمی باشد.


برگرفته ازمقالات سازمان جهانی بهداشت

 

 

Posted in تغذیه کودک و مادر

15آبان

ورزش ورزش ورزش!ورزش  ورزش  ورزش

 

اگر نگران چاقي بيش از حد و يا سلامت خود هستيد ، بايد ورزش کنيد.

کساني که زياد مي نشينند ذخيره ساز چربي ها هستند و کمتر از کساني که در تحرک مداوم هستند داراي سلامتي اند. وقتي کسي روي مبل مي نشيند و به تلويزيون خيره مي شود تنفس وي بسيار سطحي است و همين امر ظرفيت مفيد شش ها را کاهش مي دهد و به معناي اين است که اکسيژن کمتري در دسترس روده ها ، ماهيچه ها ، قلب و مغز مي باشد.  قلب مانند ديگر عضلات ضعيف مي شود و در نتيجه قلب سخت تر کار مي کند تا خون کمتري را پمپاژ نمايد. متعاقب آن ديگر قسمت هاي بدن نيز دچار کمبود اکسيژن مي شوند.

عدم فعاليت ميزان چربي هاي مضر را در خون بالا برده و ميزان کلسترول خوب خون را پايين مي آورد. حتي ماهيچه ها و عضلات روده ها آرام کار مي کند و يبوست افزايش يافته و روده ها خسته و از کار افتاده ميشوند.

ترکيب يک قلب خسته، مغز خسته  و دستگاه گوارشي خسته شخص نيمکت نيشين و ساکن را به گذراندن وقت بيشتري بر روي نيمکت خود تشويق مي کند. نتيجه ناراحت کننده اين است که شخص نيمکت نشين بيشتر از دوستان لاغر خود تمايل به ماندن در حالت سکون و راکد خود را دارد. ورزش نه تنها برای يک قلب خسته خوب است بلکه براي مغز نيز فوق العاده است . مغز يک مصرف کننده اصلي اکسيژن بدن مي باشد. به همين دليل است که 25 درصد از خوني که قلب پمپاژ مي کند (که در کودکان بيشترنيز مي باشد) مغز استفاده مي کند.

ورزش اکسيژن بيشتر را به مغز تحويل مي دهد و کمک مي کند تا همه بافت ها مخصوصا بافت هاي مغز بطور مفيدتر و موثرتري از اکسيژن استفاده کنند و اين به معناي بهتر فکر کردن مي باشد.

پمپاژ خون بيشتر به مغز ترشح و آزاد شدن گروهي از مواد شيميايي عصبي را که مجموعا فاکتورهاي رشد مغزي ناميده مي شود تحريک کرده و افزايش مي دهد.

اين مواد توليد رابطين و  ناقلين عصبي را بيشتر کرده و پايگاه هاي پذيرشي بيشتر براي پيام هاي مغزي براي ...... و دريافت مي سازند.

ورزش نه تنها داروي باهوش و زيرک طبيعت است بلکه داروي ضد افسردگي نيز مي باشد. ورزش با تحريک آزاد سازي و تشريح آرام بخش ها و ضددردها، هورمون هاي بدن را که احساس خوبي را به شما مي دهند را قويتر و پرکارتر مي سازد. ترشح اين آرام بخش ها و ضد دردها با خنده و ورزش افزايش مي يابد و اثرات خوب و دلنشين اين مواد بين 4 الي 6 ساعت پس از ورزش بدون داشتن عوارض سوء پزشکي (مانند قرصهاي آرام بخش) دوام دارد.

پزشکان ورزش را براي دور کردن مردم از افسردگي تجويز مي کنند. بنابراين ورزش نه تنها چربي ها را بلکه استرس را هم مي سوزاند.

 

Posted in سبک زندگی و ورزش

20مهر

دیابت و نقش ورزش

امروزه دیابت به عنوان یک معضل گریبانگیر جامعه بشری است که جدای از هزینه های سنگین برای شخص و دولت، صدمات روانی و جسمی جبران ناپذیری را به فرد مبتلا به همراه دارد. مخارج مربوط به درمان این بیماری در سال ۲۰۰۲ در آمریکا بیش از ۹۲ میلیارد دلار برآورد شده است. قطع پا، کوری، از کار افتادگی کلیه ها و مرگ زودرس از نمونه های صدمات جسمی این بیماری میباشند.
تمام تحقیقات انجام شده در درمان و کنترل این بیماری، مدیریت مناسب ورزشی و غذایی نقش اساسی ایفا می کنند، تا جایی که فرد حتی نیاز به دارو نداشته باشد. در این میان انجام ورزشهای سبک روزانه کمک بسیار شایانی در بهبود کیفیت زندگی این افراد دارد.
فعالیت های ورزشی به طور روتین و هفتگی نه تنها در نگه داشتن میزان قند خون کمک میکند بلکه فشار خون بالا و بیماریهای قلبی در بیماران دیابتی را نیز تحت کنترل در می آورد. ورزش روزانه از تحلیل رفتن بافت ماهیچه در افراد مسن جلوگیری به عمل  می آورد. قابل توجه است که به دلیل وجود کمبود انسولین خون بافت ماهیچه در افراد مبتلا به دیابت به مراتب بیشتر از افراد عادی از بین می رود که خود زیربنای بسیاری از مشکلات جسمی این بیماران می باشد.

رعایت سه نکته در انجام فعالیتهای روتین ضروری است.

۱. کنترل متابولیسم: اگر قند ناشتا بیشتر از ۲۵۰-۳۰۰ میلی گرم یا کمتر از ۱۰۰ میلی گرم است قبل از شروع فعالیت روزانه باید با پزشک خود مشورت کنید زیرا داروی شما باید بر حسب فعالیت بدنی و قند خونتان تنظیم گردد.

۲. کنترل قند خون قبل و بعد از ورزش برای جلوگیری افتادن قند خون: همیشه یک اسنک کوچک به همراه داشته باشید تا در فواصل ۱.۵ ساعت میل کنید. این اسنک میتواند یک واحد میوه و یا کمی نان (۳۰ گرم)  و پنیر (۳۰ گرم) باشد.

۳. فعالیتها را بسیار آرام انجام دهید و مدت آن را طولانی تر کنید. این کار هم از افتادن قند خون جلوگیری کرده و هم اینکه باعث کاهش چربی خون می شود.

Posted in تغذیه و بیماریها

20مهر

رژیم غذایی گیاه خواری


 این نوع رژیم ها شامل مواد غذایی گیاهی است و بنا را بر آن دارد که تمام مواد مغزی مورد نیاز بدن از منبع گیاه تامین گردد. غلات، حبوبات، و دانه های روغنی منابع اصلی برای تامین مواد حیاتی محسوب می شوند. گوشت، تخم مرغ، و لبنیات به کلی از رژیم روزانه حذف می گردند
این نوع رژیم دارای خصوصیاتی است که برای سلامتی بسیار مفید هستند. . به دلیل وجود انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی  و آنتی اکسیدان ها، فینول های گیاهی، و فیبر فراوان آمار  دیابت، کلسترل بالا، بعضی سرطان ها، و بیماری های قلبی در افرادی که این نوع برنامه غذایی را دنبال میکنند کمتر دیده می شود..
 اما گیاهان منبع غنی برای  پروتئین،  روی، آهن، کلسیم و ویتامین د ویتامین ب  ۱۲ نیستند.  و كمبود این مواد به خصوص آهن و ب ۱۲ بویژه در كودكان ممكن است كم خونی را به دنبال داشته باشد.  بدین خاطر است که کسانی که تصمیم به گیاه خواری میگیرند باید برای غذای روزانه خود را طوری تنظیم کنند که تمام این مواد را به اندازه مورد نیاز  دریافت کنند. چون بعضی از این ویتامین ها و مینرال ها یا اصلا در گیاهان یافت نمیشوند یا بسیار کم هستند، افرادی که گیاه خواری می کنند باید از قرص های مولتی ویتامین نیز به صورت روزانه استفاده کنند یا مواد غذایی آنها باید با این ویتامینها غنی شده باشد مثل شیر سویا که به طور طبیعی میزان کلسیم ناچیزی دارد اما با کلسیم و ویتامین د غنی می شود. 

در آخر لازم به ذکر است که اگر تصمیم به گیاه خواری گرفتید، حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا بر حعسب نیاز بدن تان تمام نکات لازم را برای شما توضیح دهد. 

Posted in سبک زندگی و ورزش

17مهر

نقش تغذیه و ورزش در کاهش سطح کلسترول خون


تحقیقات گسترده در زمینه نوع ورزش مناسب برای پایین آوردن کلسترل  و چربی خون انجام گرفته است. نتایج این تحقیقات به اثبات رسانده اند که فعاليت هاي بدني طولاني مدت نسبت به فعاليتهاي ورزشي سخت و کوتاه مدت به مراتب اثر بيشتري در کاهش سطح کلسترول خون دارند . شاید قبلا شنیده باشید که رژیم غذاییتان نقش مهمی در این زمینه ایفا میکند. اما آنچه علم تغذیه ثابت کرده است این است که تنها استفاده از رژيم غذايي کم چربي نمي تواند در کاهش سطح کلسترول کافی نیست و براي اين امر بايد ميزان فعالیت بدنی خود را نیز افزایش دهید. به عبارت ديگر نه تنها ميزان کالري دريافتي  فرد باید تا حد نرمال تقليل يابد بلکه با انجام فعالیت های سبک ميزان کالري که شما مي سوزانيد باید تاحدودی بيشتر از حد دریافتی تان (تغذیه) باشد .
 حال نکته مهم اين است  که چرا ورزش های سبک به شما در این زمینه کمک بیشتری خواهند کرد؟ در جواب باید بگویم که ورزشهاي سخت نه تنها موجب بروز آسيبهاي عضلاني و به تبع آن دردها و کشيدگي ها و کوفتگي هاي ماهيچه اي مي شوند بلکه در روند سوخت چربی و پایین آوردن کلسترل خون آن چنان که باید کمکی نمی کنند. . افزایش فعالیت های بدنی به صورت آهسته اما طولاني تر اين آسيب ها را وارد ننموده و به شما اجازه مي دهد تا به صورت مستمر و همه روزه چربی بیشتری بسوزانید و سطح کلسترول خون را پایین بیاورید. به عنوان مثال، به جای اینکه هفته ای دو بار با وزنه های سنگین ورزش کنید، بهتر است که هفته ای پنج بار برای مدت حداقل یک ساعت پیاده روی کنید. برای اینکه بخواهید به طور کامل ازطریق تغذیه و ورزش سالم کلسترل خون خود را کاهش دهید، میتوانید در اسرع وقت با مرکز مشاوره کیافر تماس بگیرید. جالب است بدانید در اکثر موارد میتوان با انجام نکاتی در زمینه تغذیه و ورزش کلسترل و چربی خون را بدون دارو پایین بیاورید.و سلامتتان را باز یابید .   

Posted in تغذیه و بیماریها

تماس با ما

 • آدرس : Unit# 1301 - 1500 West Georgia Vancouver, BC, Canada V6G 2Z6
 • ایمیل :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید