تغذیه کودک و مادر

02آذر

تغذيه پس از زايمان

 آیا تمایل دارید بعد از وضع حمل به وزن قبل از حاملگي خود برگردید و نگران هستید كه این برگشت چه مدت طول خواهد کشيد؟ در این بلاگ نکات کوچکی در این رابطه را برایتان می نویسم تا دقیقا بدانید که چه انتظاراتی باید از بدن خود داشته باشید.

بلافاصله بعد از زايمان به دنبال تخليه محتويات رحم و خونريزي طبيعي حدود 5 تا 6 كيلوگرم، وزن كاهش مي‌‌يابد. در طول  6 هفته اول بعد از زايمان 2 تا 3 كيلوگرم ديگر وزن كاهش پيدا مي‌‌كند كه اين كاهش وزن به علت از دست دادن مايع از طريق ادرار است. بعضی از خانم‌ها در طي چند  ماه بعد از زايمان به وزن قبل از حاملگي خود مي‌‌رسند. از عواملي كه بر روند كاهش وزن بعد از زايمان تاثير دارند: حاملگي اول ،‌شيردهي ،افزایش فعالیت های بدنی و ورزش  و رژیم کاهش وزن دوران شیردهی  مي‌‌باشند.

بهتر است که در طي 6 هفته اول بعد از زايمان نگران کاهش وزن نباشید. زيرا بدن نيازمند است تا مواد مغذی و آهن از دست رفته توسط خون ریزی  در زمان تولد نوزا درا  بازيابد و نياز كودك از طریق شیر تامين شود. بعد از گذشت دوران نقاهت، می توانید با مشورت کارشناس تغذیه کاهش وزن سالم داشته باشید. در این میان دانستن این نکته ضروری است که تغذيه با شير مادر به طور معجزه‌آسا باعث كاهش وزن نمي‌‌شود ولي به كاهش وزن كمك مي‌‌كند.

شما مادر شیرده  در واقع مسئول تغذيه خود و نوزاد عزیز خود هستید، پس بايد رژيم غذايي خود را با دقت انتخاب كنی زیرا کودک شما همچنان در حال تغذیه از شیر شما می باشد.در این دوران خوردن همه مواد مانند حبوبات و دانه‌هاي مغذي، ميوه‌هاي تازه، سبزيجات و غذاهايي كه پروتئين و كلسيم و آهن را به فراواني فراهم مي‌‌كنند بايد مورد توجه قرارگيرد. متخصصان و كارشناسان در بحث‌هاي پرستاري مادران توصيه به اضافه كردن انرژي به ميزان 500 كالري در روز را دارند. خوردن كمتر از  1800 كالري در روز منجر به كاهش توليد شير و ضعف مي‌‌شود. در اين دوران، شيردهي و آزاد شدن اكسي توسين (هورمون آزاد شده از هيپوفيز) باعث مي‌‌شود كه شما احساس تشنگي بيشتري بكنید. به همين دليل شما باید در اين دوران بيشتر از بقيه مواقع آب بنوشید. نوشیدن آب  تاثير زيادي در تامين شيردارد و دانشكده متخصصين زنان و مامايي آمريكا نوشيدن حداقل 8 تا 12 ليوان آب در روز را به مادران توصيه مي‌‌كند.

مواد غذايي كه شما مي‌‌خورید و مي‌‌نوشید بر روي شيردهي تاثير مي‌‌گذارد. بنابراين نظارت بر غذاي خودتان درواقع نظارت بر غذاي كودك است.

تامین آهن برای رشد کودک یکی از مسائل بسیار حائز اهمیت می باشد. بهتر است در دوران شیردهی به خصوص شش ماه اول از قرص ویتامین حاوی  آهن را براي تامين آهن مورد نياز خود و نوزادتان مصرف ‌‌كنید. بسياري از خانم‌ها ذخاير آهن خود را طي زايمان‌هاي مكرر به ميزان قابل توجهي از دست مي‌‌دهند بنابرايناین دسته از مادران  بايد در اين دوران از نظر ذخاير آهن كنترل شوند. البته اين نكته قابل توجه است كه اين مواد كمكي (مانند ويتامين‌ها) نبايد جايگزين يك رژيم غذايي خوب شوند.

در آخر با رعايت رژيم غذايي متنوع و مناسب می توانید سلامت خود و نوزاد خود را تضمين کنید. رژيم غذايي كم‌چرب به همراه ورزش‌هاي مناسب روند کاهش وزن هفته ای نیم تا یک کیلو تاثير بسزايي دارند. ولي بايد توجه داشت كه كاهش وزن سریع و غیر اصولی ممکن است خطرات زیادی  براي نوزاد و مادربه همراه داشته باشد، زيرا اين کار از سویی باعث از دست دادن مواد غذایی بدن خودتان واز سوی دیگرباعث سوٰع  تغذیه در کودک دلبندتان می شود. در ضمن از استعمال دخانيات و داروهاي غير مجاز خودداري كنيد و راجع به داروهايي كه مصرف مي‌‌كنيد يا قصد مصرف آن را داريد با پزشك خود مشورت كنيد.

Posted in تغذیه کودک و مادر

15آبان

نکاتی مهم درباره تغذیه با شیر مادر

تغذيه با شير مادر از مرگ‌وميرهاي نوزادان در اولين سال تولد آنها پيشگيري مي‌كند

تغذيه از شير مادر موجب كاهش خطر مرگ و ميرهاي نوزادان در اولين سال تولد آنها مي‌شود. احتمال مرگ و مير در ميان نوزاداني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند 20 درصد به نسبت سايرين كاهش مي‌يابد. به همين ترتيب ادامه‌ تغذيه از شير مادر با كاهش هرچه بيشتر خطر مرگ نوزاد رابطه مستقيم دارد.

 

مادر با تغذيه كودك با شير خود، ميتواند خطر خونريزيهاي بعد از زايمان ، انواع بيماريهاي عفوني، سرطان هاي پستان و تخمدان ، كم خوني فقرآهن و حتي مرگ را كاهش ميدهد.  تغذيه با شير مادر براي كودكا عامل حياتي براي پيشگيري ازاسهال، بيماريهاي تنفسي مانند ذات الريه ، عفونت هاي گوشي و مجاري ادراري است.  تغذيه ي نوزاد با شير مادر، خطر ابتلا به چاقي را تا يك سوم در دوران كودكي كاهش ميدهد . علاوه بر ارزش غذايي، مهمترين مزيت شير مادر ارتباط بين كودك و مادر است ، به طوري كه شيردهي در آغوش مادر در تكوين شخصيت كودك تاثير به سزايي دارد.

شير مادر غذاي استريليزه و بدون آلودگي است ، در حالي كه تغذيه ي كودك با شيرخشك احتمال عفونت و آلودگي از طريق سرشيشه و شيشه را افزايش ميدهد. آيغوز به لحاظ تغذيه و ايمني داراي موادي است كه كودك را در مقابل بسياري از بيماريهاي عفوني و غير عفوني، اگزما و بيماريهاي حساسيتي مصون ميكند. كودكاني كه از شير مادر تغذيه ميشوند، نسبت به كودكاني كه شير خشك استفاده ميكنند، شانس كمتري در ابتلا به ديابت ، آسم و حساسيت دارند. شيردهي، ازبدو تولد تا دو سالگي بسيار مطلوب و طبق تعريف سازمان جهاني بهداشت، پس از شش ماهگي بايد غذاي كمكي به كودك خورانده شود.

خوراندن غذاي كمكي قبل از6 ماهگي حتي يك سي سي آب يا سوپ براي كودك مضر بوده و جايگزين مناسبي براي شيرمادر نيست وهضم و جذب برخي مواد غذايي در سنين 6 ماهگي نظير پروتئين شير گاو و گندم براي كودك مشكل بوده و كودك را دچار اسهال كند. برخي مادران به تصور اينكه شير مادر چرب و سنگين است ، آن را در هنگام بروز اسهال قطع ميكنند، درحالي كه شيرمادر در درمان اسهال موثربوده و اين بيماري زودتر بهبود مييابد .درصورتي كه مادران بنابه دلايل خاص  قادر به شيردهي نباشند، بهتر است از شير خشك استفاده كنند و از خوراندن شير پاستوريزه به علت عوارض گوارشي كودك پرهيز كنند.

كودكاني كه از شير مادر تغذيه ميكنند، همچنين از ثبات روحي و هوش بيشتري برخوردار هستند. نوزاد قبل ازتولد در محيطي آرام و بدون استرس قرار دارد، درحالي كه پس ازتولد درمحيطي پر سر و صدا حضور مييابد ومادران براي پيشگيري از اختلالات روحي بايد نوزدان را درآغوش گرفته و به آنان آرامش وامنيت دهند. در آغوش گرفتن نوزاد در هنگام شيردهي و تماس پوست با پوست ، درجه حرارت بدن و ضربان قلب مادر، در روزهاي نخستين تولد را در آرامش كودكان بسيار موثرمی باشد.


برگرفته ازمقالات سازمان جهانی بهداشت

 

 

Posted in تغذیه کودک و مادر

02مهر

آیا نوزاد شما نیازی به شربتهای مولتی ویتامین دارد؟

در جواب این سئوال مهم باید بگویم که پرسیدن یک سئوال دیگر میتواند در جواب این سئال به شما کمک کند. آیا کودک شما یک رژیم غذایی مناسب با سنش دارد؟ اگر پاسخ شما به این سئوال مثبت است، کودکتان به شربتهای مولتی ویتامین نیازی ندارد. بیشتر سازمانهای علمی از جمله Academy of Pediatricsهم اینگونه مکملها را برای تمام کودکان پیشنهاد نمیکنند. این مکملها باید تحت نظر پزشک معالج در شرایط خاص برای کودک تجویز شود، گرچه امروزه در تمام داروخانه ها میتوان به وفور بدون نسخه پزشک یافت.
در هر حال اگر تصمیم دارید که به کودک خود این شربتها را بدهید، کاملا به جاست که به نکات مهم زیر توجه داشته باشید:

۱. ویتامین نمیتواند جانشین غذای کودک گردد.

۲. اگر کودک میل به غذا ندارد، ویتامین نمیتواند باعث افزایش اشتها در کودک گردد.

۳. ویتامینها نمیتوانند جایگزین ۳ ماده غذایی کربوهیدراتها، چربیها، و پروتئین شوند. اینها ویتامین نیستند و باید فقط از راه غذا خوردن به بدن کودک برسند. غلات ، میوه ها، و سبزیجات منبع اصلی کربوهیدراتها، گوشت و جایگزینهای آن برای پروتئین و چربیها نیز از منابع طبیعی مثل بادام، گردو، مغز تخمه آفتاب گردان و گوشت قرمز تامین میگردند. جالب است که وقتی کودک از این منابع به اندازه کافی استفاده کند، نیاز به ویتامینها نیز برآورده میشود.

۴. دم کرده های گیاهی و داریهایی هم که در عطاریها یافت میشوند ممکن است در بدن کودک همچون دارو عمل کنند که برای سلامت کودک میتوانند خطراتی را به همراه داشته باشند.

توصیه:‌ بهترین راه برای دریافت ویتامینها و مواد مغذی برای کودک، تا شش ماهگی شیر مادر و بعد از آن پوره ها و غذاهای خانگی و تازه میباشد. در ضمن دوران یک تا دو سلگی مهمترین دوران در امر یادگیری فرهنگ و آداب درست غذایی کودک میباشد، که اگر به آن توجه نگردد، میتواند تا آخر عمر سلامت فرد را به خطر بیندازد.

Posted in تغذیه کودک و مادر

22شهریور

ورزش در دوران بارداری

اینروزها خانم های جوان بیشتر از گذشته به وضعیت جسمی و اندام خود اهمیت میدهند و به خاطر جلوگیری از افزایش وزن خصوصا در دوران بارداری توجه بیشتری به ورزش دارند. برای این دسته از خانمها اخبار خوب این است که آنها میتوانند در دوران بارداری نیز ورزش کردن را ادامه بدهند و از فواید جسمی و روانی آن سود ببرند.

ورزش در دوران بارداری از اهمیت بسیار بالایی در سلامت مادر و کودک دارد، و پزشکان و متخصصین تغذیه نیز در این مورد راهنماییهای لازم را به عمل می آورند. تحقیقات نشان میدهد که ورزش های سبک و روتین در این دوران از تجمع چربی زیر پوستی  و اضافه وزن بیش از حد جلوگیری میکند.آمار نیز نشان میدهد که مادرانی که در دوران بارداری فعالیتهای ورزش را ادامه میدهند مشکلات زایمان به طور چشم گیری کاهش مییابد.

 

مهمترین فواید ورزش کردن در دوران بارداری

۱. بهبود وضعیت جسمی

۲. جلوگیری از دیابت دوران حاملگی

۳. وضع حمل طبیعی

۴. کاهش استرس و افسردگی

 

شاید این سئوال برای شما به وجود بیاید که آیا ورزش در دوران بارداری برای کودک مشکلی ایجاد نمیکند؟ تحقیقات نشان میدهد که کودک در شکم مادر قادر به تحمل میزان قابل توجهی فشار ناشی از ورزش و فعالیت میباشد. در هر حال میزان و طول مدت ورزش در تمامی افراد یکسان نمیباشد و به فاکتورهای مهمی از قبیل سن و سلامت مادر بستگی دارد. اگر مادر قبل از دوران بارداری ورزش نمیکرده و یا اینکه مشکلات جسمی دارد، قبل از هر چیز بایاد باپزشک معالج خود مشورت کند.  

بهترین برنامه ورزشی کاردیو برای دوران بارداری ۳ بار در هفته و هر بار یک ساعت میباشد. در این نوع فعالیتها هدف برای افزایش ضربان قلب مابین ۱۳۰ -۱۲۰ میباشد . راه رفتن سریع، دوچرخه ایستاده، و شنا بهترین نوع فعالیت کاردیو برای مادران باردار سالم میباشند.

Posted in تغذیه کودک و مادر

22شهریور

دانستنیهای ضروری تغذیه کودک

کودکی دوره ای است که از۲ سالگی آغاز می شود و تا بلوغ ادامه می یابد. در این دوران رشد فیزیکی نسبت به سالهای اول زندگی آهسته تر است.در اواسط دوره ی تحصیل رشد کودک در حیطه ی شناخت اجتماعی و روانی قابل توجه است .

 الگوی رشد:

تا پایان 2 سالگی کودکان یاد میگیرند که چگونه با دست یا قاشق غذا بخورند و به تدریج به مهارت آنها در غذا خوردن افزوده میشود . در این دوران کودکان به انرژی بیشتری نیاز دارند زیرا آنها در این سنین فعالیت بدنی زیادی دارند. در دوران پیش دبستانی کودکان درباره غذاهای جدید می آموزند و یاد می گیرند که همراه با والدین آداب سفره را رعایت کنند .در این دوران باید به کودک غذا خوردن صحیح را آموزش داد و باید به کودک کمک کرد تا با غذا ارتباط درستی برقرار نماید ، همچنین باید به کودک یاد داد که غذاهای غذاهای جدید و متنوع را امتحان کرده و بپذیرد.

 کودکان معمولا غذاهای نرم با حرارت ملایم را بر غذاهای داغ ترجیح می دهند .


یادآوری:
 • از افزودن ادویه زیاد به غذای کودک خودداری کنید.
 • غذای کودک باید برای جویدن آسان باشد . از دادن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند به کودکان خودداری کنید .
 • کودکان نوپا باید به طور مستمر در روز غذا بخورند : 3 بار غذا در روز به علاوه 3 بار میان وعده برای کودکان الزامی می باشد .
 • مسئولیت غذا خوردن را تا آنجا که ممکن است به عهده کودک بگذارید این سنین بهترین دوران برای یادگیری صحیح آداب غذا خوردن در کودکان می باشد .
 • اگر کودکان در دوره پیش دبستانی مجبور به خوردن غذایی بشوند گرایش به غذا را از دست می دهند. اگر والدین برای کودکان یک برنامه غذایی متنوع تدارک ببینند به کودکان می آموزند که از خوردن غذا لذت ببرند. هرگز کودک را مجبور به خوردن یک غذای خاص نکنید.
 • در دوران کودکی این وظیفه والدین است که در ایجاد یک رابطه عاطفی هنگام غذا خوردن با کودک خود بکوشند.
 • یک رابطه خوب در رشد روحی و روانی و جسمی کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
 • به بی میلی کودکان به بعضی از غذاها حساسیت بیش از حد نشان ندهید. کودک ممکن است در یک زمان دیگر آمادگی پذیرش آن غذا را داشته باشد.
 • برای غذا دادن به کودکان قول جایزه ندهید. این کار در عمل نتیجه عکس دارد. میل کودک به گرفتن جایزه افزایش پیدا میکند و به همان نسبت میل به غذا کم.
 • از دادن آبمیوه زیاد به کودکان خودداری کنید. آب میوه ها معمولا حاوی مقدار زیادی شکر می باشند
 • خرابی دندان

کودکان در این دوران در معرض خرابی دندان قرار می گیرند. غذاهایی که حاوی مواد شیرین یا ترش هستند باعث خرابی سریع دندانها در کودکان میشوند. کودکان1-4 سال که از شیشه شیر می خورند دچار پوسیدگی دندانهای جلویی می شوند. برای جلوگیری از این عارضه در موقع خواب کودکان از خوردن مواد شیرین با شیشه خودداری کرده و حدالامکان دهان کودکان را قبل از خواب بشویید.

 • صبحانه

تحقیقات نشان میدهد که خوردن صبحانه در رشد کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. کودکانی که صبحانه نمی خورند معمولا دچار حواس پرتی و کمبود انرژی در طول روز می شوند.

 •  کلسیم

مصرف به اندازه کلسیم در رشد کودکان و سلامت استخوانها در دوران بزرگسالی از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد. مصرف کلسیم در کودکی نه تنها باعث رشد کامل استخوانها می شود بلکه باعث ذخیره کلسیم در بافت استخوانی در دوران بزرگسالی می شود که از پوکی استخوان جلوگیری به عمل می آورد.

 به منظور تنظیم رژیم غذایی برای کاهش یا افزایش وزن حتما با ما مشورت کنید.

Posted in تغذیه کودک و مادر

22شهریور

تولد تا یک سالگی

مقدمه : تغذیه کودکان از تولد تا 1 سالگی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد زیرا رشد کودک در بالاترین سطح خود بوده و نیاز غذایی کودک نسبت به دوران دیگر زندگی بیشتر است . در این دوران رفتار غذایی کودک شکل می گیرد . 
در این دوران باید شیرخوارگی بطور آهسته به غذا خوری تبدیل شود.

مراحل رشد کودک از تولد تا یک سالگی: در 4 تا 6 ماهگی وزن کودک تقریباً 2 برابر وزن هنگام تولد می شود و در یک سالگی تقریباً 3 برابر میشود . هنگام تولد نوزادان قادر به باز کردن دهان، مکیدن و برگرداندن دهان به سمت سینه یا شیشه می باشند در 6 ماهگی عمل جویدن و گاز گرفتن کم کم به مکیدن اضافه می شود و اغلب کودکان قادر به نشستن می باشند مابین 6 تا 9 ماهگی کودک می تواند از دست برداشتن و در دهان گذاشتن غذا استفاده کند . در 9 تا 12 ماهگی کودک قادر به جویدن غذا می باشد و می تواند غذا را در دهان خود به حرکت در آورد.

 توصیه های غذایی:  تا حدود ۶ ماهگی تنها از شیر مادر برای تغذیه کودک خود استفاده نمائید از هفته اول از غذای کمکی به همراه شیر مادر استفاده نمائید، برای شروع غذای کمکی می توانید از سریال برنج غنی شده با آهن و بعد از یک هفته از کمپوت خانگی گلابی و سیب استفاده نمائید. کمپوت گلابی و سیب برای رفع یبوست در کودک بسیار موثر می باشد. کم کم میتوانید پوره گوشت مرغ، ماهیچه گوسفند، و بوقلمون را نیز به برنامه غذایی کودک اضافه نمایید. فقط به خاطر داشته باشید که غذاهای جدید باید با فاصله 3 تا 5 روز به کودک معرفی شوند و هر نوع ماده غذایی را برای اولین بار به تنهایی به کودک بدهید تا اگر کودک به آن حساسیت داشت از آن آگاه شوید. در این دوران به راحتی میتوانید عدس یا لوبیا ثشم بلبلی را برای ساعاتی خیس کرده و با آرد برنج به صورت پوره درآورده و به کودک به عنوان یک واحد جایگزین برای گوشت به کودک معرفی کنید. لازم به توضیح است که از مقدار بسیار کم شروع کنید تا دستگاه گوارش کودک به فیبر موجود در این حبوبات عادت کند. از 8 ماهگی به بعد کودک را به همراه خانواده بر سر سفره بیاورید و از غذاهای نرم به آنها بخورانید. غذاهای نرم را میتوانید به راحتی با غذا ساز آماده کنید.

 توصیه های کلی:   

 • از تولد تا یک سالگی این کودک است که تصمیم می گیرد کی ، کجا و چه غذایی مصرف کند .
 • از تغذیه کودک با غذاهای آماده مانند سوسیس و کالباس و غیره خودداری کنید زیرا این غذاها حاوی نگهدارنده شیمیایی می باشند .
 • تا آنجا که ممکن است غذای کودک را در منزل تهیه نمائید .
 • به زور به کودک غذا ندهید زیرا کودک بطور ذاتی هر وقت که گرسنه شود با نشانه های خاص از قبیل گریه کردن آن را اعلام می کند .
 • هرگز در این سنین کودک را از غذا خوردن منع نکنید و از چاقی کودک خود نهراسید .
 • از خوراندن عسل به کودک زیر 1 سال خودداری کنید زیرا ممکن است باعت مسمومیت شدید و مرگ کودک شود .
 • از اضافه کردن شکر و نمک به غذای کودک زیر 1 سال خودداری کنید .
 • از دادن غذاهایی که باعث خستگی در کودک می شود خودداری کنید این غذاها شامل آجیل ها ، پف فیل ، آبنبات، میوه های درسته سفت و دانه انگور می باشد .

Posted in تغذیه کودک و مادر

تماس با ما

 • آدرس : Unit# 1301 - 1500 West Georgia Vancouver, BC, Canada V6G 2Z6
 • ایمیل :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید