02آذر

تغذيه پس از زايمان

 آیا تمایل دارید بعد از وضع حمل به وزن قبل از حاملگي خود برگردید و نگران هستید كه این برگشت چه مدت طول خواهد کشيد؟ در این بلاگ نکات کوچکی در این رابطه را برایتان می نویسم تا دقیقا بدانید که چه انتظاراتی باید از بدن خود داشته باشید.

بلافاصله بعد از زايمان به دنبال تخليه محتويات رحم و خونريزي طبيعي حدود 5 تا 6 كيلوگرم، وزن كاهش مي‌‌يابد. در طول  6 هفته اول بعد از زايمان 2 تا 3 كيلوگرم ديگر وزن كاهش پيدا مي‌‌كند كه اين كاهش وزن به علت از دست دادن مايع از طريق ادرار است. بعضی از خانم‌ها در طي چند  ماه بعد از زايمان به وزن قبل از حاملگي خود مي‌‌رسند. از عواملي كه بر روند كاهش وزن بعد از زايمان تاثير دارند: حاملگي اول ،‌شيردهي ،افزایش فعالیت های بدنی و ورزش  و رژیم کاهش وزن دوران شیردهی  مي‌‌باشند.

بهتر است که در طي 6 هفته اول بعد از زايمان نگران کاهش وزن نباشید. زيرا بدن نيازمند است تا مواد مغذی و آهن از دست رفته توسط خون ریزی  در زمان تولد نوزا درا  بازيابد و نياز كودك از طریق شیر تامين شود. بعد از گذشت دوران نقاهت، می توانید با مشورت کارشناس تغذیه کاهش وزن سالم داشته باشید. در این میان دانستن این نکته ضروری است که تغذيه با شير مادر به طور معجزه‌آسا باعث كاهش وزن نمي‌‌شود ولي به كاهش وزن كمك مي‌‌كند.

شما مادر شیرده  در واقع مسئول تغذيه خود و نوزاد عزیز خود هستید، پس بايد رژيم غذايي خود را با دقت انتخاب كنی زیرا کودک شما همچنان در حال تغذیه از شیر شما می باشد.در این دوران خوردن همه مواد مانند حبوبات و دانه‌هاي مغذي، ميوه‌هاي تازه، سبزيجات و غذاهايي كه پروتئين و كلسيم و آهن را به فراواني فراهم مي‌‌كنند بايد مورد توجه قرارگيرد. متخصصان و كارشناسان در بحث‌هاي پرستاري مادران توصيه به اضافه كردن انرژي به ميزان 500 كالري در روز را دارند. خوردن كمتر از  1800 كالري در روز منجر به كاهش توليد شير و ضعف مي‌‌شود. در اين دوران، شيردهي و آزاد شدن اكسي توسين (هورمون آزاد شده از هيپوفيز) باعث مي‌‌شود كه شما احساس تشنگي بيشتري بكنید. به همين دليل شما باید در اين دوران بيشتر از بقيه مواقع آب بنوشید. نوشیدن آب  تاثير زيادي در تامين شيردارد و دانشكده متخصصين زنان و مامايي آمريكا نوشيدن حداقل 8 تا 12 ليوان آب در روز را به مادران توصيه مي‌‌كند.

مواد غذايي كه شما مي‌‌خورید و مي‌‌نوشید بر روي شيردهي تاثير مي‌‌گذارد. بنابراين نظارت بر غذاي خودتان درواقع نظارت بر غذاي كودك است.

تامین آهن برای رشد کودک یکی از مسائل بسیار حائز اهمیت می باشد. بهتر است در دوران شیردهی به خصوص شش ماه اول از قرص ویتامین حاوی  آهن را براي تامين آهن مورد نياز خود و نوزادتان مصرف ‌‌كنید. بسياري از خانم‌ها ذخاير آهن خود را طي زايمان‌هاي مكرر به ميزان قابل توجهي از دست مي‌‌دهند بنابرايناین دسته از مادران  بايد در اين دوران از نظر ذخاير آهن كنترل شوند. البته اين نكته قابل توجه است كه اين مواد كمكي (مانند ويتامين‌ها) نبايد جايگزين يك رژيم غذايي خوب شوند.

در آخر با رعايت رژيم غذايي متنوع و مناسب می توانید سلامت خود و نوزاد خود را تضمين کنید. رژيم غذايي كم‌چرب به همراه ورزش‌هاي مناسب روند کاهش وزن هفته ای نیم تا یک کیلو تاثير بسزايي دارند. ولي بايد توجه داشت كه كاهش وزن سریع و غیر اصولی ممکن است خطرات زیادی  براي نوزاد و مادربه همراه داشته باشد، زيرا اين کار از سویی باعث از دست دادن مواد غذایی بدن خودتان واز سوی دیگرباعث سوٰع  تغذیه در کودک دلبندتان می شود. در ضمن از استعمال دخانيات و داروهاي غير مجاز خودداري كنيد و راجع به داروهايي كه مصرف مي‌‌كنيد يا قصد مصرف آن را داريد با پزشك خود مشورت كنيد.

Posted in تغذیه کودک و مادر

Comments (0)

Leave a comment

You are commenting as guest.

تماس با ما

  • آدرس : Unit# 1301 - 1500 West Georgia Vancouver, BC, Canada V6G 2Z6
  • ایمیل :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید