سبک زندگی و ورزش

16آبان

شیر و دانستنیهای مهم آن

شير منبع غني از کلسيم است و نقش عمده کلسيم در تشکيل استخوان و دندانها مي باشد . شير و فرآورده هاي شير بخاطر مقدار کلسيم کافي ، آساني هضم و ارزاني از بهترين منابع کلسيم مي باشند . شير بدون چربي و شيري که چربي آن گرفته شده از نظر کلسيم بر شيرکامل ارجحيت دارد . زيرا وقتي که چربي شير که مقدار جزئي کلسيم دارد گرفته شود ،

بجاي آن شيرکلسيم دار جانشين مي شود که پرارزشتر است . يک فنجان بستني از لحاظ مقدار کلسيم تقريباً با نصف فنجان شير برابر است . شيرپاستوريزه بايد حتماً در داخل يخچال بين صفر تا ۴ درجه بمدت حداکثر ۴۵ ساعت نگهداري شود. بعد از مصرف شير پاستوريزه ، شيشه خالي را با آب سرد شستشو دهيد. از انداختن درب آلومينيومي و يا ساير اشياء به داخل شيشه هاي شير پاستوريزه خودداري نمائيد .چنانچه شيرپاستوريزه بيش از ۴۸ ساعت در يخچال باقي بماند و علائم قساد و بريدگي در آن مشاهده نشود قبل از مصرف آن را حداقل به مدت یک دقيقه بجوشانيد .

توصيه هاي لازم در مورد فرآورده هاي شير

 

 • از مصرف خامه غيرپاستوريزه خودداري نمائيد .

 • کره بسته بندي شده پاستوريزه تنها بمدت يک هفته در داخل يخچال قابل نگهداري است . براي مدت بيشتر بايد داخل فريزر نگهداري شود .

 • از مصرف کره غيرپاستوريزه و بصورت مستقيم خودداري کنيد .

 • بستني هاي سنتي را با  شيرپاستوريزه تهيه کنید.

 • از مصرف پنير تهیه شده از شیر پاستوریزه نشده  بپرهيزيد .


فریبا رجبی، کارشناس تغذیه

 

Posted in سبک زندگی و ورزش

16آبان

کباب در یک روز تابستانی!


اگر شما هم مثل بقیه آدمها دوست دارید که در پارک یا حیاط منزل تان کباب درست کنید، باید بگویم که تنها نیستید! پیک نیک یک رسم خانوادگی است که در بیشتر فرهنگها از جمله فرهنگ ما ایرانیها جایگاه خاصی دارد. جوجه کباب، سوسیس، و کباب کوبیده هم از غذاهای پر و پا قرص پیک نیک ها هستند و خاطرات خوش لحظات پیک نیک برای همیشه در ذهن ما ضبط می شود. به خاطر همین، هیچ کس دوست ندارد که با رعایت نکردن نکات بهداشتی هر چند کوچک این لحظات خوب را به خاطراتی ناراحت کننده تبدیل کند. راهنمايي ذيل براي تهيه و آماده سازي , پخت و سرو نگهداري صحيح مواد غذايي كباب شده گرد هم آورده ام تا بتوانید نهایت لذت را از یک باربیکیو خانوادگی در یک روز آفتابی تابستان ببرید.


۱. قبل از كباب كردن، . كليه لوازم ظروف پخت و سطوح كار را با محلول رقيق كننده تميز و ضد عفوني كنيد.

۲. ضد عفوني و تميز كردن را قبل از شروع كار و پس از اتمام تهيه غذا انجام دهيد سپس كليه سطوح و لوازم را با آب تميز بشوئيد و در صورت امكان از دستمال هاي آشپزخانه يا دستمالهاي كاغذي براي خشك كردن استفاده كنيد.

۳. دستهاي خود را حداقل براي مدت 20 ثانيه با آب گرم و صابون قبل از تهيه مواد غذايي به خوبي بشوئيد. در صورتي كه پس از تهيه يك غذا , مواد غذايي ديگري را آماده طبخ مي كنيد بايد مجددا دست هاي خود را بشوئيد. دستهايتان بعد از تماس با مواد غذايي خام مانند : گوشت , مرغ و غذاهاي دريايي شستشو دهيد.

۴. مواد غذايي خام را جدا از غذاهاي پخته شده نگهداري كنيد. هرگز مواد غذايي خام را به همراه مواد پخته شده را در يك ظرف يا سيني قرار ندهيد. براي هر كدام از آنها از ظروف متفاوت استفاده كنيد.

۵. گوشت ها , انواع سالاد و مواد غذايي فاسد شدني را تا قبل از آماده سازي در يخچال نگهداري كنيد. در مسافرت ها و پيك نيك ها از كلمن استفاده نماييد.

۶.  كلمن را در مكان هاي سايه و به دور از پرندگان و حيوانات قرار دهيد. مواد غذايي را قبل از پخت بطور ملايم حرارت دهيد. اگر شما از ذغال باربيكيو استفاده مي كنيد از مقدار كافي ذغال براي پخت كامل استفاده كرده و مطمئن شويد كه ذغال قبل از شروع پخت بخوبي قرمز و آتشين شده باشد.

۷. همواره مراقب باشيد مواد غذايي را خارج از محدوده حرارتي خطرناك (4 درجه سانتي گراد تا 60 درجه سانتي گراد برای بیشتر از ۲ ساعت) نگهداري نماييد.  اگر غذای پخته شده را فورا در مدت ۲ ساعت مصرف نکردید،  آنها در یخچال نگهداری کنید یا در درجه بیشتر از ۶۰ درجه نگهدارید تا از فساد آن جلوگیری شود.

۸. در صورتي كه غذا در حين كباب كردن شروع به سوختن نمايد سيخ هاي كباب را بالا برده و يا حرارت را كاهش دهيد.

پس از پخت، غذاي پخته شده را در يك ظرف يا سيني تميز قرار دهيد. مراقب باشيد آب خارج شده از ماده غذايي خام بر روي غذاهاي پخته شده نريزد.

۹. كليه غذاها را براي جلوگيري از آلودگي ثانويه پوشيده نگهداريد. غذاهاي آماده شده را فورا مصرف كنيد. اگر بايد غذا را گرم نگهداريد بايد اطمينان حاصل كنيد درجه حرارت آن 60 درجه سانتيگراد يا بيش از آن باشد.

۱۰. باقي مانده غذا را در يخچال نگهداري كنيد و هنگامي كه سرد هستند روي آنها را بپوشانيد. و قبل از مصرف مجددا حرارت دهيد .

 

 

Posted in سبک زندگی و ورزش

16آبان

چگونه ماهی تازه را انتخاب کنیم؟


چگونه ماهی تازه را انتخاب کنیم؟

 

يکی از سوالاتی که همواره برای هر يک ما وجود داشته راههای تشخيص ماهی سالم از فاسد به هنگام خريداری است. اگر ماهی تازه را نتوانیم از ماهی فاسد تشخیص دهیم، به راحتی میز میهمانیمان را خراب کرده ایم چون ماهی مانده بعد از پخت اصلا بو و طعم خوبی ندارد. برای اینکه بتوانید همیشه ماهی تازه را از ماهی فاسد جدا کنید، نکات زیر می تواند راهنمای خوبی برای انتخاب درست باشد:

 

۱- بوي ماهي : ماهيهايي كه تازه هستند تقريبا بوي مطبوعي دارند و اگر از آبهاي شيرين صيد شده باشند بوي گياهان آبزي همان منطقه را مي دهند .ولي ماهي فاسد بوي نامطبوعي دار دكه بيشتر اوقات بوي آمونياك و ترشيدگي و در اثر پيشرفت فساد بوي گنديدگي مي دهد.

۲- حالت فلسها و پولكها در ماهي : در رابطه با ماهيهاي تازه فلسها كاملا به بدن چسبيده و به سختي جدا مي شوند در حالي كه در ماهيهاي فاسد فلسها برجسته و به راحتي كنده مي شود .

۳- شكل بدن ماهيها: بدن ماهيهاي تازه قابليت ارتجاعي دارد و فاقد ترشحات مي باشند ولي بدن ماهيهاي فاسد اگر با انگشتان فشاري روي بدن ماهي وارد مي شود كاملا ايجاد فرو رفتگي مي كند و ترشحات بدن ماهي زياد و حالت چسبندگي دارد.

۴- چشمهاي ماهي: درماهيهاي تازه چشم علاوه بر اين كه شفاف درخشان است ، حالت كاملا محدب دارد در صورتيكه در ماهيهاي فاسد چشم ماهي تيره و كدر است و كره چشم بطور كامل در حفره چشم فرو رفته است .

۵- سرپوش گوشها: در ماهيهاي تازه سرپوشها بطور كامل و تقريبا چسبيده هستندو سطح داخلي آنها لكه ندارد ولي در ماهيهاي فاسد اين سرپوشها تقريبا جدا هستند و بر روي سطح داخلي آنها لكه هاي قهوه ايي و قرمز رنگ ديده مي شود.

۶- حالت آبششها: در ماهيهاي تازه آبشش ها مرطوب و به رنگ قرمز روشن هستند. ولي در ماهيهاي فاسد آبششها مرطوب نبوده و رنگي خاكستري دارند.

 

Posted in سبک زندگی و ورزش

16آبان

جدول مخصوص نگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزر

جدول مخصوص نگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزر

 

شاید همیشه این سئوال برایتان به وجود آمده باشد که آیا واقع انگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزربرای حفظ تازگی مواد غذایی کار آمد هست یا نه. در جواب این سئوال باید بگویم که ما نسلی خوش شانس هستیم که وسایلی همچون یخچال و فریزر در اختیار داریم. این لوازم برای ما امکان نگهداری مواد غذایی را برای مدت  طولانی تر به ما می دهند که شاید بدون آنها ما هرگز نمی توانستیم از تنوع غذایی که الان داریم برخوردار باشیم. به طور مثال در شهر تهران شما می توانید ماهی سالمون بخورید یا در شهر ونکور پنیر های ایرانی بخورید!  بدون یخچال و فریزر این امکان هرگز برای ما انسانها وجود نداشت. حال اینکه آیا مواد غذایی نگهداری شده در هوای سرد تا چه حدی متوانند مواد غذایی و ویتامین های موجود را حفظ کنند، مسئله ای بحث برانگیز است. چرا که این مسئله دستخوش عواملی مثل مدت زمان نگهداری و درجه برودت می باشد. در هر حال مواد غذایی مختلف بر حسب طبیعت خودشان در فواصل زمانی خاص و درجه های متفاوت بالاخره فاسد می شوند، اما ما می توانیم با کمک جدول زیر عمر این مواد غذایی را بیشتر کنیم. لازم است این نکته را یاد آور شوم که با نگهداری مواد غذایی دریخچال و فریزر در فواصل زمانی تعیین شده مخصوص خودشان، بدون هیچ گونه نگرانی می توانید آنها مصرف کرده و مطمئن باشید که آنها  تا حدود بسیار زیادی دارای  مواد مغدی هستند. از جدول زیرمی توانید به عنوان راهنمایی در منزل استفاده کنید.  

 

شير تازه: در يخچال 5 تا 7 روز

شير بسته بندي باز شده: در يخچال 2 تا 3 روز

خامه چربي گرفته شده: در يخچال 10 روز

خامه چرب: در يخچال 1 روز

خامه ترش شده : در يخچال 4 هفته

ماست : در يخچال 7 روز

پنير : در يخچال 6-12 هفته ، در فريزر 6 تا 12 ماه

کره : در يخچال 2 هفته – در فريزر 9 ماه

بستني: در فريزر2 ماه

تخم مرغ تازه با پوست: در يخچال 3 هفته

تخم مرغ آب پز سفت: در يخچال 1 هفته

گوشت گوساله (استيک) : در يخچال 3 تا 5 روز ، در فريزر: 6 تا 12 ماه

مرغ – بوقلمون تکه شده : در يخچال 1 تا 2 روز ، در فريزر:9 تا 12 ماه

مرغ – بوقلمون درسته: در يخچال 1 تا 2 روز ، در فريزر: 1 هفته

گوشت اردک يا غاز: در يخچال 1 تا 2 روز ، در فريزر : 6 ماه

دل و جگر مرغ: در يخچال 1 تا 2 روز ، در فريزر:3 – 4 ماه

گوشت پخته شده : در يخچال 1 – 2 روز ، در فريزر: 3-4 ماه

گوشت گوسفند کباب شده يا خردشده: دريخچال 3-5 روز، در فريزر:6 تا 9 ماه

سوسيس: در يخچال 1 تا 2 روز ، در فريزر: 3 تا4 ماه

سوسيس دودي: در يخچال: 7 روز ، در فريزر: 1تا2 ماه

انواع گوشت (دل ، جگر، زبان): در يخچال 1تا2 روز ، در فريزر: 3-4 ماه

گوشت ماهي کم چرب: در يخچال 1تا2 روز ، در فريزر: 4-6 ماه

گوشت پرچرب (ماهي آزاد): در يخچال 1تا2 روز، در فريزر: 2-3 ماه

فيله ماهي: در فريزر: 18 ماه

سيب: در يخچال 1ماه ، در فريزر: 8-12 ماه

زردآلو، گوجه، هلو، انگور، گلابي و آلو: در يخچال 3-5 روز ، در فريزر:8-12 ماه

آوکادو: در يخچال 3-5 روز ، در فريزر: 8-12 ماه

موز و بارهنگ : در فريزر: 8-12 ماه

گيلاس: در يخچال 2-3 روز، در فريزر: 8-12 ماه

پرتقال، ليموها ، گريپ فروت: در يخچال 2 هفته ، در فريزر: 4-6 ماه

کيوي : در يخچال 3تا 5 روز، در فريزر: 4-6 ماه

انبه: در فريزر: 8-12 ماه

خربزه، هندوانه ، طالبي : در يخچال : 1 هفته، در فريزر: 8-12 ماه

آناناس: در يخچال 2-3 روز ، در فريزر: 4-6 ماه

کنگر فرنگي: در يخچال 1 هفته

مارچوبه: در يخچال 2-3 روز، درفريزر: 8-12 ماه

چغندر، هويج، کلم بروکلي، لوبياها و کدوتنبل: در يخچال 3-5 روز ، در فريزر: 8-12 ماه

گل کلم: در يخچال 1 هفته ، در فريزر: 8-12 ماه

جعفري: در يخچال 2-3 روز

ذرت: در فريزر: 8-12 ماه

پيازچه: در يخچال 3-5 روز

کرفس: در يخچال 1 هفته ، در فريزر: 8-12 ماه

اسفناج ، خردل : در يخچال 3-5 روز، در فريزر: 8-12 ماه

کاهو: در يخچال 1 هفته

قارچ ها و باميه: در يخچال 1-2 روز ، در فريزر: 8-12 ماه

ترب و تربچه: در يخچال 2 هفته

کدو: در فريزر: 8-12 ماه

نان : در فريزر: 6-12 ماه

کيک صبحانه، کلوچه: در فريزر: 2-4 ماه

پن کيک(نوعي کلوچه): در فريزر: 1-2 ماه

خمير پخته نشده : در يخچال 2-3 روز ، در فريزر: 6 ماه

کيک اسفنجي: در فريزر: 4-6 ماه

پنير: در يخچال 3-7 روز ، در فريزر: 4-6 ماه

شيريني دانمارکي: در فريزر: 3ماه

پيراشکي: در فريزر: 6 ماه

شيريني پاي کدو تنبل: در يخچال 1-2 روز، در فريزر: 1 ماه

پاي ميوه: در يخچال 1-2 روز ، در فريزر: 1سال

پاي ميوه نپخته: در فريزر: 8 ماه

 

 

Posted in سبک زندگی و ورزش

15آبان

راهنمایی سریع و کوتاه برای استفاده و نگهداری روغن

ما ایرانی ها  بسياري از غذاها در روغن سرخ مي کنیم و به بسياري ديگرمثل برنج و سالاد  روغن را به عنوان چاشني اضافه مي کنیم. به همین دلیل رعایت نکاتی در نگهداری روغن ضروری است، چرا که روغن یک ماده غذایی است که به راحتی و سرعت فاسد می شود و فساد آن یکی از عوامل مهم در رشد سلول های سرطانی و شیوع آن است. امیدوارم که بتوانید با رعایت نکات زیر سلامت خود و خانواده تان را تضمین کنید.

 

روغن مصرفي ما دو منشا مختلف دارد: حيواني و نباتي. روغن حيواني مملو از کلسترول است و مصرف آن توصيه نمي شود. روغن نباتي هم به دو صورت مايع وجامد عرضه مي شود. فرم مايع داراي اسيدهاي چرب اشباع نشده است که ارزش غذايي بيشتري دارد ؛ ولي در مقابل حرارت و نور آفتاب آسيب پذيرتر است.

روغن نباتي جامد هيدروژنه فاقد اسيدهاي چرب اشباع نشده است ؛ اما در مقابل تغييرات دما مقاومتر است و ديرتر خراب ميشود.نکات قابل توجه در خصوص تهيه و مصرف روغن:

۱.  علايم ظاهري فساد در روغن شامل افزايش بو، غليظتر شدن روغن مايع ، تغيير رنگ و تند شدن آن است.

۲.  هنگام خريد روغن به برچسب توليد و تاريخ مصرف دقت کنيد.

۳.  روغن را در محلي خنک و دور از نور و هوا و در ظروف دربسته نگاهداري کنيد. درظرف روغن را پس از مصرف حتما ببنديد.

۴. هنگام مصرف روغن ، از حرارت کم استفاده کنيد. حرارت دادن زياد و طولاني ، روغن مايع را خراب مي کند و روغن سوخته مي تواند سرطانزا باشد.

۵.  روغن اضافي مصرف شده را به ظرف اصلي روغن برنگردانيد.

۶.  از مصرف مجدد روغني که چندبار حرارت ديده ، جدا خودداري کنيد.

۷.  در مجموع سعي کنيد حتي الامکان روغن کمتري براي طبخ غذا استفاده کنيد. غذاهاي آب پز معمولا ارزش غذايي بيشتري دارند و خطر افزايش چربي خون نيز بااستفاده از آنها کمتر ميشود.
Posted in سبک زندگی و ورزش

15آبان

چند نکته مهم در اهمیت بهداشت غذاچند نکته مهم در اهمیت بهداشت غذا

 

رعایت بهداشت مواد غذایی از اهمیت بسیار بالایی در داشتن یک برنامه غذایی و سبک زندگی سالم بر خوردار است. اگر ما بهترین غذاها را هم بتوانیم تهیه کنیم اما بهداشت را رعایت نکنیم، به راحتی میتوانیم سلامت خود و افراد خانواده را به خطر بیندازیم. در زیر برایتان نکاتی را در این زمینه یاد آور می شوم.

 

 • براي پيشگيري از مسموميتهاي غذايي لازم است که قبل از تماس با غذا دستها را آب گرم و صابون بشوييد .

 • بعد از خروج از توالت ، تماس با سطل زباله و يا حيوانات خانگي دستها را کاملاً بشوييد .

 • زخمها و بريدگيها را بپوشانيد . دستها را با حوله جداگانه اي خشک کنيد و از دستمال آشپزخانه براي اين کار استفاده نکنيد.

 • هر چند وقت يکبار ،‌ دستمالها ، پارچه هاي آشپزخانه و ابرظرفشويي را سفيد ، ضدعفوني و يا تعويض کنيد . سطوح کار ( روي ميز ،‌ تخته آشپزخانه و ساير سطوح تماس با مواد غذايي ) را در آشپزخانه به طور مرتب ضد عفوني کنيد ؛ بويژه پس از آماده سازي مرغ و گوشت خام .

 • قبل از بازکردن قوطي کنسرو ‌، در آن را پاک کنيد . ظروف ، سطوح کار ، قاشق ، کارد و چنگال را با آب داغ و مواد پاک کننده بشوييد . آبکشي کنيد و در صورت امکان بگذاريد تا کاملاً خشک شوند .

 • از تماس حيوانات خانگي با غذا ، ظروف و سطوح کار جلوگيري کنيد . مواد غذايي بدون بسته بندي و يا از بسته بيرون ريخته شده ، مگس ، موش ، مورچه و سوسک را که ناقل باکتريها هستند ، به خود جذب مي کنند . پس اين غذاها را به سرعت جمع آوري و محل مورد نظر را تميز کنيد . از چاقو و تخته اي که براي بريدن گوشت خام استفاده مي کنيد ، براي سبزيهاي تازه و غذاهاي پخته استفاده نکنيد و آنها را پس از هر بار استفاده بشوييد . بهتر است تخته جداگانه اي براي گوشت و مرغ خام داشته باشید.

 • با قاشق آشپزی غذا را نچشید. اگر سرما خورده یا ویروس داشته باشید، این کار باعث انتقال بیماری به افراد دیگر نیز خواهد شد.


منبع: کتاب بهداشت مواد غذایی

 

Posted in سبک زندگی و ورزش

15آبان

ورزش ورزش ورزش!ورزش  ورزش  ورزش

 

اگر نگران چاقي بيش از حد و يا سلامت خود هستيد ، بايد ورزش کنيد.

کساني که زياد مي نشينند ذخيره ساز چربي ها هستند و کمتر از کساني که در تحرک مداوم هستند داراي سلامتي اند. وقتي کسي روي مبل مي نشيند و به تلويزيون خيره مي شود تنفس وي بسيار سطحي است و همين امر ظرفيت مفيد شش ها را کاهش مي دهد و به معناي اين است که اکسيژن کمتري در دسترس روده ها ، ماهيچه ها ، قلب و مغز مي باشد.  قلب مانند ديگر عضلات ضعيف مي شود و در نتيجه قلب سخت تر کار مي کند تا خون کمتري را پمپاژ نمايد. متعاقب آن ديگر قسمت هاي بدن نيز دچار کمبود اکسيژن مي شوند.

عدم فعاليت ميزان چربي هاي مضر را در خون بالا برده و ميزان کلسترول خوب خون را پايين مي آورد. حتي ماهيچه ها و عضلات روده ها آرام کار مي کند و يبوست افزايش يافته و روده ها خسته و از کار افتاده ميشوند.

ترکيب يک قلب خسته، مغز خسته  و دستگاه گوارشي خسته شخص نيمکت نيشين و ساکن را به گذراندن وقت بيشتري بر روي نيمکت خود تشويق مي کند. نتيجه ناراحت کننده اين است که شخص نيمکت نشين بيشتر از دوستان لاغر خود تمايل به ماندن در حالت سکون و راکد خود را دارد. ورزش نه تنها برای يک قلب خسته خوب است بلکه براي مغز نيز فوق العاده است . مغز يک مصرف کننده اصلي اکسيژن بدن مي باشد. به همين دليل است که 25 درصد از خوني که قلب پمپاژ مي کند (که در کودکان بيشترنيز مي باشد) مغز استفاده مي کند.

ورزش اکسيژن بيشتر را به مغز تحويل مي دهد و کمک مي کند تا همه بافت ها مخصوصا بافت هاي مغز بطور مفيدتر و موثرتري از اکسيژن استفاده کنند و اين به معناي بهتر فکر کردن مي باشد.

پمپاژ خون بيشتر به مغز ترشح و آزاد شدن گروهي از مواد شيميايي عصبي را که مجموعا فاکتورهاي رشد مغزي ناميده مي شود تحريک کرده و افزايش مي دهد.

اين مواد توليد رابطين و  ناقلين عصبي را بيشتر کرده و پايگاه هاي پذيرشي بيشتر براي پيام هاي مغزي براي ...... و دريافت مي سازند.

ورزش نه تنها داروي باهوش و زيرک طبيعت است بلکه داروي ضد افسردگي نيز مي باشد. ورزش با تحريک آزاد سازي و تشريح آرام بخش ها و ضددردها، هورمون هاي بدن را که احساس خوبي را به شما مي دهند را قويتر و پرکارتر مي سازد. ترشح اين آرام بخش ها و ضد دردها با خنده و ورزش افزايش مي يابد و اثرات خوب و دلنشين اين مواد بين 4 الي 6 ساعت پس از ورزش بدون داشتن عوارض سوء پزشکي (مانند قرصهاي آرام بخش) دوام دارد.

پزشکان ورزش را براي دور کردن مردم از افسردگي تجويز مي کنند. بنابراين ورزش نه تنها چربي ها را بلکه استرس را هم مي سوزاند.

 

Posted in سبک زندگی و ورزش

20مهر

رژیم غذایی گیاه خواری


 این نوع رژیم ها شامل مواد غذایی گیاهی است و بنا را بر آن دارد که تمام مواد مغزی مورد نیاز بدن از منبع گیاه تامین گردد. غلات، حبوبات، و دانه های روغنی منابع اصلی برای تامین مواد حیاتی محسوب می شوند. گوشت، تخم مرغ، و لبنیات به کلی از رژیم روزانه حذف می گردند
این نوع رژیم دارای خصوصیاتی است که برای سلامتی بسیار مفید هستند. . به دلیل وجود انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی  و آنتی اکسیدان ها، فینول های گیاهی، و فیبر فراوان آمار  دیابت، کلسترل بالا، بعضی سرطان ها، و بیماری های قلبی در افرادی که این نوع برنامه غذایی را دنبال میکنند کمتر دیده می شود..
 اما گیاهان منبع غنی برای  پروتئین،  روی، آهن، کلسیم و ویتامین د ویتامین ب  ۱۲ نیستند.  و كمبود این مواد به خصوص آهن و ب ۱۲ بویژه در كودكان ممكن است كم خونی را به دنبال داشته باشد.  بدین خاطر است که کسانی که تصمیم به گیاه خواری میگیرند باید برای غذای روزانه خود را طوری تنظیم کنند که تمام این مواد را به اندازه مورد نیاز  دریافت کنند. چون بعضی از این ویتامین ها و مینرال ها یا اصلا در گیاهان یافت نمیشوند یا بسیار کم هستند، افرادی که گیاه خواری می کنند باید از قرص های مولتی ویتامین نیز به صورت روزانه استفاده کنند یا مواد غذایی آنها باید با این ویتامینها غنی شده باشد مثل شیر سویا که به طور طبیعی میزان کلسیم ناچیزی دارد اما با کلسیم و ویتامین د غنی می شود. 

در آخر لازم به ذکر است که اگر تصمیم به گیاه خواری گرفتید، حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا بر حعسب نیاز بدن تان تمام نکات لازم را برای شما توضیح دهد. 

Posted in سبک زندگی و ورزش

11مهر

مصرف گوشت قرمز، یک چاقوی دولبه برای سلامت

گوشت قرمز میتواند هم مضر و هم مفید باشد.
اعتدال مصرف کردن گوشت قرمز کم یا بدون چربی در رژیم غذایی ما میتواند منبع بسیاری از مواد حیاتی و مورد نیاز بدن مان را تعمین کند. مهم ترین آنها آهن و فولیت موجود در گوشت گرمز میباشد. آین منبع غنی آهن و فولیت در سیستم غذایی فرد مخصوصا کودکان و نوجوانان در حال رشد از اهمیت بسیار بالایی  برخوردار میباشد زیرا به راحتی قابل جذب و استفاده قرار میگیرد. در کشورهای در حال توسعه که حبوبات و غلات منابع اصلی آهن غذایی هستند، کمبود آهن و کم خونی حاصل از کمبود فولیت به وفور در این جوامع به چشم می خورد.  نتایج تعدادی از تحقیقات در این زمینه کمبود فولیت را با سرطان روده  نیز مرتبط تشخیص داده اند.  علاوه بر آهن و فولیت ، گوشت قرمز منبع مهمی برای ویتامین زینک، ویتامین آ، سلنیم، و ب ۱۲است. هر واحد غذایی گوشت ۳۰ گرم میباشد و در هفته ۵ واحد از این میزان میتواند تمام مواد مغذی موجود را برای بدن تامین کند.
در هر حال زیاده روی کردن در مصرف گوشت قرمز میتواند صدمات عدیده ای به بدن وارد کند و جالب اینکه باز هم سرطان روده بزرگ مهمترین آنها میباشد. گوشت قرمز پروسس شده سوسیس و کالباس و یا دودی و میزان آهن زیادی در جداره روده باعث بوجود آمدن رادیکالهای آزاد و بوجود آمدن سلولهای سرطانی می شوند.
تعادل در مصرف گوشت قرمز عامل تعیین کننده در مضر بودن یا مفید بودن آن در رژیم غذایی سالم میباشد. پس کم و سالم مصرف کنیم تا همیشه سالم بمانیم.

Posted in سبک زندگی و ورزش

22شهریور

وزن کردن به موقع

یکی ازمهمترین سئوالاتی که ممکن است برای همه افراد بخصوص کسانی که قصد لاغر شدن دارند این است که آیا وزن کردن به طور دائم و روزانه کمکی به رسیدن وزن دلخواه میکند یا نه؟‌ در جواب این سئوال باید بگویم که تحقیقات نشان میدهد افرادی که موفق به وزن کم کردن شده اند یا کسانی که همیشه وزن متعادل دارند عموما کسانی هستند که به طور مرتب خود را وزن میکنند. این کار اگر به یک وسواس تبدیل نشود میتواند کمک شایانی به حفظ و تعادل وزن در افراد بکند. 

فقط از طریق اندازه گیری است که میتوان تغییرات وزن را به موقع شناسایی کرد و برای رفع مشکل  راه حل مناسبی را پیدا کرد یا اینکه از سلامت وزن خود آگاه شد. 

 

 اما نکات مهمی در این مورد وجود دارد که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد

 ۱. همیشه خود را در یک ساعت مقرر وزن کنید چون  وزن ما در طول روز تغییر میکند.

 

۲. فقط هفته ای یک بار وزن کنید. وزن کردن بیش از حد باعث آشفتگی ذهن شده و احساس ناامیدی را در امر کاهش وزن افزایش میدهد. باید بدانید که کاهش وزن یا اضافه وزن یک پوند برابر با ۳۵۰۰ کالری میباشد. پس بنابراین باید در مورد وزن صبور باشید و بدانید که یک شبه نمیتوان یک پوند از دست داد یا اینکه چاق شد.

 

۳.  دانستن این نکته ضروری ایست که حتی نوشیدن آب زیاد باعث اضافه وزن در مدت کوتاه میگردد و اینکه غذاهای شور و مشروبات الکلی باعث جذب آب بیشتر میشوند.  بنابراین در مورد مصرف این گونه مواد باید هوشیار بود.

 

۴.سفر های هوایی و ددوران قاعدگی نیز میتواند باعث  تجمع میزان کمی آب زیر پوستی گردد که باز باعث نادرست بودن وزن واقعی گردد. سعی کنید خود را در این زمانها وزن نکنید.

Posted in سبک زندگی و ورزش

21شهریور

چای کیسه ای یا چای باز؟‌ کدام یک؟

ما ایرانیان از دیر باز چای را به همراه قند به عنوان یک نوشیدنی روزانه مصرف میکرده ایم. یادم می آید که قدیمترها ما همیشه چای مرغوب سیلان را به صورت فله ای از بازار میخریدیم تا همدم و یار مهربان قوری گل سرخی مان شود. اما این روزها چای کیسه ای به نظر راحت تر و کم درد سر تر می آید تا چای باز، چون آنچه نیاز دارد فقط یک لیوان آب جوش است و بس. 
آیا واقعا چای کیسه ای همان چای باز قدیمی خودمان است؟ در جواب این سئوال من به نکاتی چند در این مورد اشاره میکنم.

۱. تازگی و کیفیت:‌چای باز محصول دست چین میباشد که معمولا فقط شامل برگ های تازه و جوان گیاه میباشد. آین برگها به صورت کامل و سالم خشک شده و به بازار عرضه میشوند. چای کیسه ای شامل ناخالصیهایی شامل اجزائ دیگری از جمله ساقه گیاه، خرده برگها و برگهای پایینی گیاه تهیه میشوند که از مرغوبیت کمتری از لحاظ طعم و کیفیت دارند. خرد بودن برگهای استفاده شده در چای کیسه ای باعث افزایش سطح تماس برگ با اکسیژن هوا شده و باعث پایین آمدن کیفیت چای به میزان بسیار زیاد میشود.
۲.  قیمت: چای کیسه ای با اینکه کیفیت پایین تری نسبت به چای باز دارد، قیمت گرانتری نیز دارد. در اصل مقدار بیشتر پولی که شما می پردازید نه برای چای بلکه بابت هزینه بسته بندی و غیره می باشد. البته چای کیسه ای با کیفیت خوب ارگانیک نیز در بعضی فروشگاه ها به فروش میر سد اما قیمت آنها بسیار گران بوده و اصلا مقرون به صرفه نمی باشند.
۳. طعم و میزان کافئین: چای کیسه ای به خاطر ناخالص های موجود و کیفیت پایین برگ چای طعم مطلوبی نیز ندارد. در ضمن چون از چای خرد تهیه شده، در هنگام دم کردن میزان بیشتری کافئین از برگ چای در آب جوش حل شده که باعث تلخی چای میشود. به زبانی دیگر، هر چه چای خرد تر و برگها پیرتر باشند، میزان کافئین آنها بیشتر میباشد.
در انتها روش سریع تهیه چای تازه را برای شما مینویسم تا بتوانید بدون درد سر سماور و قوری از نوشیدن چای تازه و خوشمزه مورد علاقه تان لذت ببرید.     
مواد لازم:
چآی تازه سبز یا سیاه
کیسه چای کاغذی یا سیلک

یک قاشق چایخوری چای را داخل کیسه ریخته و در یک لیوان در دار میگذارید. آب جوش را اضافه کرده و در لیوان را می بندید. مدت زمان دم برای چای سیاه ۵ دقیقه و چای سبز ۳ دقیقه می باشد. بعد میتوانید کیسه را بیرون آورده و چای تان را نوش جان کنید. نکته:‌ بهترین حرارت برای دم کردن چای سبز ۷۰-۸۰ درجه میباشد. بهتر است که آب جوش را کمی خنک کنید و بعد آن را به چای اضافه کنید. 

Posted in سبک زندگی و ورزش

21شهریور

ورزش و کاهش وزن

بسیاری از بیماریهایی که مرتبط با چاقی هستند را می توان با ورزش در کنار رژیم غذایی مناسب به طور چشم گیری بهبود بخشید. ورزش یک عامل اساسی در برنامه کاهش وزن . موثرترین روش متعادل واصولی براى كاهش وزن، برنامه غذایی همراه با ورزش است. . بهترین تمرینات برای رسیدن به وزن متعادل ورزشهای هوازی مثل دو، پیاده روی، شنا، و دوچرخه سواری، تمرینات کششی و استقامتی از بهترین فعالیتهایی هستند که می توانید برای کاهش وزن انجام دهید.میباشند.
الف) نوع ورزش
 در مرحله اول  کاهش وزن باید فعالیتهایی مانند راه رفتن را به طور مرتب انجام دهید. پس از کم کردن وزن اضافی و رسیدن به وزن دل خواه  میتوانید فعالیتهای قدرتی مانند ورزش با وزنه را بتدریج به تمرینات قبلی اضافه نمایید.

ب) مدت ورزش

 در حین اجرای برنامه غذایی کیافر ، حداقل چهار بار در هفته و هر بار مدت چهل و پنج تا یک ساعت ورزش الزامی میباشد. برای شروع لازم نیست همه ۴۵ دقیقه را یکباره انجام بدهید ̗  میتوانید در سه نوبت ۱۵ دقیقه ای انجام دهید.

لازم به ذکر است که 45 دقیقه ورزش برای بسیاری از افرادی که می خواهند وزن کم کنند ̗  کافی نیست. باید برای سوزاندن چربی روزانه میزان بیشتری به پیاده روی یا دیگر ورزشهای هوازی بپردازید.  بنابراین باید مدت،  نوع و شدت تمرین ورزشی خود را با مشورت پزشک انجام دهید و در صورت صلاح دید دکتر آن را به حداقل ۷۵ دقیقه در رو افزایش دهید.

Posted in سبک زندگی و ورزش

تماس با ما

 • آدرس : Unit# 1301 - 1500 West Georgia Vancouver, BC, Canada V6G 2Z6
 • ایمیل :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید