تغذیه و بیماریها

02آذر

مبتلایان به دیابت توجه کنند!

 اگر دیابت دارید، حتما شنیده اید که  تغذیه سالم یکی از مهم ترین عوامل موثر در کنترل این بیماری است و باید همواره در صدد باشید که تغذیه تان را بهبود بخشید. به همین دلیل ۱۴ قانون طلایی را برای کنترل بیماری تان پیشنهاد می کنم.

۱. غذاهای اصلی و میان وعده ها را در زمان توصیه شده مصرف نمایید.

۲. داروهای خود را هر روز در زمان معین استفاده کنید.

۳.  غذاهای سالم مانند میوه ها، سبزی ها، نان سبوس دار( سنگک)، غلات کامل، لبنیات کم چرب و گوشت بدون چربی استفاده کنید.

۴.  روش هایی چون بخارپز، کبابی و آب پز کردن را برای پخت انتخاب کنید.

۵. مواد غذایی روزانه را در حد نیاز خود بخورید و آن را به وعده های بیشتر با حجم کمتر تقسیم کنید.

۶. از خوردن غذای آماده تا حد امکان بپرهیزید.

۷. غذاهایی با فیبر زیاد مانند سبزی ها و میوه ها را استفاده کنید زیرا کم کالری هستند و چون فیبرها بخش غیر قابل هضمی از غذاهای گیاهی می باشند، به دلیل اثر روی لوله گوارش، برای بهبود وضعیت قند و چربی مفید می باشند.

۸.  به جای سس مایونز از روغن زیتون، آب لیمو یا سرکه استفاده کنید.

۹. از خوردن غذاهای پرچرب و سرخ شده خودداری کنید.

۱۰. بر اساس داروهای مصرفی و میزان قند خون خود می توانید به جای قند از توت خشک، کشمش و یا خرما (به میزان اندک) استفاده کنید.

۱۱. از مصرف انواع شیرینی، نوشابه، آب میوه و کمپوت خودداری کنید.

۱۲. از مصرف غذاهای شور بپرهیزید.

۱۳. چون امکان بروز امراض کلیوی به ویژه در دیابت نوع یک زیاد است، از مصرف بیش از اندازه مواد پروتئینی (گوشت، تخم مرغ) خودداری کنید و برای بررسی کارکرد کلیه های خود به طور سالانه به پزشک مراجعه کنید.

۱۴. در پایان به یاد داشته باشید که رژیم درمانی یعنی درست خوردن نه غذا خوردن.

Posted in تغذیه و بیماریها

20مهر

دیابت و نقش ورزش

امروزه دیابت به عنوان یک معضل گریبانگیر جامعه بشری است که جدای از هزینه های سنگین برای شخص و دولت، صدمات روانی و جسمی جبران ناپذیری را به فرد مبتلا به همراه دارد. مخارج مربوط به درمان این بیماری در سال ۲۰۰۲ در آمریکا بیش از ۹۲ میلیارد دلار برآورد شده است. قطع پا، کوری، از کار افتادگی کلیه ها و مرگ زودرس از نمونه های صدمات جسمی این بیماری میباشند.
تمام تحقیقات انجام شده در درمان و کنترل این بیماری، مدیریت مناسب ورزشی و غذایی نقش اساسی ایفا می کنند، تا جایی که فرد حتی نیاز به دارو نداشته باشد. در این میان انجام ورزشهای سبک روزانه کمک بسیار شایانی در بهبود کیفیت زندگی این افراد دارد.
فعالیت های ورزشی به طور روتین و هفتگی نه تنها در نگه داشتن میزان قند خون کمک میکند بلکه فشار خون بالا و بیماریهای قلبی در بیماران دیابتی را نیز تحت کنترل در می آورد. ورزش روزانه از تحلیل رفتن بافت ماهیچه در افراد مسن جلوگیری به عمل  می آورد. قابل توجه است که به دلیل وجود کمبود انسولین خون بافت ماهیچه در افراد مبتلا به دیابت به مراتب بیشتر از افراد عادی از بین می رود که خود زیربنای بسیاری از مشکلات جسمی این بیماران می باشد.

رعایت سه نکته در انجام فعالیتهای روتین ضروری است.

۱. کنترل متابولیسم: اگر قند ناشتا بیشتر از ۲۵۰-۳۰۰ میلی گرم یا کمتر از ۱۰۰ میلی گرم است قبل از شروع فعالیت روزانه باید با پزشک خود مشورت کنید زیرا داروی شما باید بر حسب فعالیت بدنی و قند خونتان تنظیم گردد.

۲. کنترل قند خون قبل و بعد از ورزش برای جلوگیری افتادن قند خون: همیشه یک اسنک کوچک به همراه داشته باشید تا در فواصل ۱.۵ ساعت میل کنید. این اسنک میتواند یک واحد میوه و یا کمی نان (۳۰ گرم)  و پنیر (۳۰ گرم) باشد.

۳. فعالیتها را بسیار آرام انجام دهید و مدت آن را طولانی تر کنید. این کار هم از افتادن قند خون جلوگیری کرده و هم اینکه باعث کاهش چربی خون می شود.

Posted in تغذیه و بیماریها

17مهر

نقش تغذیه و ورزش در کاهش سطح کلسترول خون


تحقیقات گسترده در زمینه نوع ورزش مناسب برای پایین آوردن کلسترل  و چربی خون انجام گرفته است. نتایج این تحقیقات به اثبات رسانده اند که فعاليت هاي بدني طولاني مدت نسبت به فعاليتهاي ورزشي سخت و کوتاه مدت به مراتب اثر بيشتري در کاهش سطح کلسترول خون دارند . شاید قبلا شنیده باشید که رژیم غذاییتان نقش مهمی در این زمینه ایفا میکند. اما آنچه علم تغذیه ثابت کرده است این است که تنها استفاده از رژيم غذايي کم چربي نمي تواند در کاهش سطح کلسترول کافی نیست و براي اين امر بايد ميزان فعالیت بدنی خود را نیز افزایش دهید. به عبارت ديگر نه تنها ميزان کالري دريافتي  فرد باید تا حد نرمال تقليل يابد بلکه با انجام فعالیت های سبک ميزان کالري که شما مي سوزانيد باید تاحدودی بيشتر از حد دریافتی تان (تغذیه) باشد .
 حال نکته مهم اين است  که چرا ورزش های سبک به شما در این زمینه کمک بیشتری خواهند کرد؟ در جواب باید بگویم که ورزشهاي سخت نه تنها موجب بروز آسيبهاي عضلاني و به تبع آن دردها و کشيدگي ها و کوفتگي هاي ماهيچه اي مي شوند بلکه در روند سوخت چربی و پایین آوردن کلسترل خون آن چنان که باید کمکی نمی کنند. . افزایش فعالیت های بدنی به صورت آهسته اما طولاني تر اين آسيب ها را وارد ننموده و به شما اجازه مي دهد تا به صورت مستمر و همه روزه چربی بیشتری بسوزانید و سطح کلسترول خون را پایین بیاورید. به عنوان مثال، به جای اینکه هفته ای دو بار با وزنه های سنگین ورزش کنید، بهتر است که هفته ای پنج بار برای مدت حداقل یک ساعت پیاده روی کنید. برای اینکه بخواهید به طور کامل ازطریق تغذیه و ورزش سالم کلسترل خون خود را کاهش دهید، میتوانید در اسرع وقت با مرکز مشاوره کیافر تماس بگیرید. جالب است بدانید در اکثر موارد میتوان با انجام نکاتی در زمینه تغذیه و ورزش کلسترل و چربی خون را بدون دارو پایین بیاورید.و سلامتتان را باز یابید .   

Posted in تغذیه و بیماریها

16مهر

مصرف بیش از حد پروتئین، زمینه ای برای پوکی استخوان!

مطالعات اخير پزشكي نشان مي دهد مصرف بيش از حد پروتئين باعث پوكي استخوان مي شود، به این دلیل که پروتئین زیاد باعث دفع کلسیم و در نتیجه كمبود كلسيم و پوكي استخوان مي شود.
وقتي شما بيشتر از نياز بدن خود، پروتئين حيواني مصرف مي كنيد ، بدن قادر به ذخيره ي اين پروتئين اضافي نيست و نمي تواند فوراً آن را مصرف كند. در نتيجه كبد واحدهاي پروتئيني ساخته شده بنام اسيد آمينه را به تركيبات ديگري بنام اسيدهاي آلي تبديل مي كند كه اين اسيدهاي آلي مي توانند صرف توليد انرژي  شوند يا به چربي تبديل شوند و محيط جريان خون را اسيدي كنند. كليه ها براي خنثي كردن اين حالت اسيدي ، مقادير زيادي كلسيم را از استخوان ها برداشته و از طريق ادرار دفع مي كنند. بيشترين غذاهایی که باعث اسیدی شدن خون میشوند شامل؛ پنير، زرده تخم مرغ، گوشت، شير و ساير منابع غني از پروتئين مثل گوشتها است.
 در این میان، رژیم های لاغری نامتعادل مثل اتکینز که فرد را به خوردن پروتئین محدود می کنند، فرد به میزان زیادی کلسیم ذخیره در استخوان ها را از دست می دهد که صدمات آن برای سنین بالا تر غیر قابل جبران است.
برای داشتن استخونهایی محکم و جلوگیری از پوکی استخوان در سنین بالا نه تنها افراد باید ۲-۳ واحد از لبنیات بدون چربی برای تامین میزان کلسیم مورد نیاز استفاده کنند بلکه باید از مصرف  بیشتر از میزان توصیه شده برای گروه گوشت و جانشین خودداری کنند تا کلسیم از دست ندهند. افراد بطور متوسط 75 – 60 گرم در روز ( 1 گرم به ازاي كيلو گرم وزن بدن) پروتئين نياز دارند که بهتر است که مصرف گوشت به ۲-۳ بار در هفته کاهش یافته و از منابع گیاهی برای تامین این میزان پروتئین تناول کرد. به طور مثال، مخلوط غلات با حبوبات مثل آش رشته منبع بسیار کاملی برای تامین پرتئین است. از نمونه های دیگر میتوان عدس پلو بدون گوشت، لوبیا پلو بدون گوشت و سویا را نام برد.
منبع: کتاب تغذیه جهانی کراس، و ژورنال تغذیه

Posted in تغذیه و بیماریها

15شهریور

بیماریهای تمدن

بیمارى هاى تمدن از مشکلات عصر امروز زندگی شهرى و عادات غلط تغذیه اى  میباشند که تقریبا همه ما با آنها دست به گریبان میباشیم که چاقی در صدر لیست قرار دارد و به نوبه خود زیربنای بسیاری از بیماریهاست. چاقى به خاطر کم تحركی و نداشتن برنامه غذایى صحیح به وجود می آید.


مقدمه
در گذشته به خاطر سادگی سیستم های غذایی و فعالیت بدنی بیماریهایی مثل دیابت، فشار خون، و کلسترل شایع نبود. غذا به صورت یک ضرورت برای رفع احتیاج بدن مصرف میشد. اما امروزه غذا نه تنها به به عنوان یک ضرورت خورده میشود بلکه به صورت یک کالا و برای لذت بردن در اختیار ماست. در گذشته مردم از غذاهای محلی محدود به محدوده جغرافیایی خود بهره میبردند. مثلا غذای اصلی مردم شمال ایران برنج و ماهی بود و بیشتر مردم به کشاورزی مشغول بودند که به نوبه خود ورزش محسوب میشد. اما امروزه غذاهایی مثل همبرگر، پیتزا، چیپس، و انواع بیشمار دیگری از غذاها نیز به چرخه غذایی آنها اضافه شده است که به صورت زیاد مصرف میشود. این در حالی است که مردم به دلیل زندگی شهرنشینی مثل گذشته فعالیت بدنی نیز ندارند.
 این روند تغییر چرخه غذایی را در همه جا میتوانیم ببینیم. ما در ونکوور به راحتی میتوانیم از میلیونها غذای متفاوت که به ما در مارکت فروخته میشود تناول کنیم نه صرفا به این دلیل که بدن ما به آنها نیاز دارد، بلکه فقط برای لذت بردن از مزه و تفاوت.
در ضمن، افراد جامعه روز به روز ارتباط خود را با منشا غذای مصرفی خود از دست میدهند بدان معنی که از محتوا و میزان غذای دریافتی و اثرات سو این نوع نغذیه آگاهی ندارند. شیوع دیابت، فشار خون و بیماریهای قلبی مهمترین دستاورد مصرف نا آگاهانه و بی رویه غذاهای غیر ضروری به همراه کمبود تحرک و ورزش می باشند.

 در واقع اضافه وزن دربروز بسیارى از بیمارى ها از جمله دیابت، فشارخون بالا، كلسترول و ترى گلیسیرید خون بالا، بیمارى هاى قلب و عروق ، بیمارى هاى تنفسى و بیمارى هاى فرسایشى مفاصل مثل آرتروز زانوو کمردرد ارتباط مستقیم و اساسی دارد.هشتاد درصد افرادى كه به بیمارى قند یا دیابت غیروابسته به انسولین مبتلا مى شوند چاق هستند. بروز انواعى از سرطان ها نیز در هر دو جنس ارتباط مستقیمى با چاقى دارد. به عنوان مثال در مردان با وزن بالا امكان ابتلا به سرطان پروستات و دستگاه گوارش و در خانم هاى مبتلا به اضافه وزن سرطان سینه و رحم بیشتردیده میشود. افسردگی و انزوای اجتماعی به خاطر از دست رفتن اعتماد به نفس هم یکی از مشهود ترین نتایج اضافه وزن مخصوصا در خانم ها عنوان شده است. خوشبختانه، كاهش وزن میتواند در بر طرف شدن تمام مشکلات بالا نقش به سزا و کلیدی داشته باشد. كاهش حتى 5 درصدی از وزن نقش بسزایى در كاهش قند خون، كلسترول و ترى گلیسیرید دارد.

Posted in تغذیه و بیماریها

15شهریور

عوارض رژیم غذایی نادرست

 گرسنگی های طولانی مدت و رژیم های غذایی غلط چه عوارضی دارند؟

رژیم های تک غذایی که یک یا چند ماده غذایی محدود دارند اصلا صحیح نیستند. زیرا ما برای حفظ سلامتی خود به مواد غذایی مختلفی نیاز داریم. این قبیل رزیمهای سخت در ابتدا بسیار جالب به نظر می آیند. اما چون این نوع رژیمها با رژیم روزمره ما تفاوت های فاحش دارند اجرا و جایگزین کردن آنها برای مدت طولانی غیر ممکن میباشد. رژیمهای غذایی پر پروتئین ̗ پر چربی و کم کربوهیدرات اغلب ممکن است باعث کاهش وزن سریع میشوند. اما ̗باعث از دست دادن آب بدن و مقدار قابل توجه یی از مواد حیاتی از قبیل ویتامینها و مینرالها نیز دفع میشوند.

در این برنامه های نامتعادل وزن از دست رفته خیلی سریع و حتی بیشتر از گذشته بر می گردد و در عین حال باعث می شود که از آن پس ̗ کم کردن وزن برای فرد ̗ حتی مشکل تر شود. ادامه چنین دستورهای غذایی نا متعادلی نه تنها نتیجه بخش نیست بلکه می تواند باعث ایجاد مشکلات زیر شوند:

 

 • کج خلقی و اختلالات روحی
 • از تغذیه کودک با غذاهای آماده مانند سوسیس و کالباس و غیره خودداری کنید زیرا این غذاها حاوی نگهدارنده شیمیایی می باشند.
 • مشکلات گوارشی مانند یبوست و اسهال
 • سردرد
 • تهوع
 • کاهش توده عضلانی به جای بافت چربی
 • افزایش آسیب پذیری در برابر عفونتها
 • مشکلات کلیوی
 • افزایش خطر ابتلا به برخی سرطانها
 • تحلیل رفتن بافت کبد که حتی گاهی به منجربه مرگ می شود.

 

 

Posted in تغذیه و بیماریها

تماس با ما

 • آدرس : Unit# 1301 - 1500 West Georgia Vancouver, BC, Canada V6G 2Z6
 • ایمیل :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید