17آبان

آيا غذاهای با وعده های تبلیغاتی كم كالرى واقعا موجب كاهش وزن افراد مى شوند؟سالانه مردم مبالغ هنگفتی را بابت محصولاتی با شعارهایی مثل کم کالری یا بدون چربی ترانس یا مایونز لاغرپرداخت می کنند. اما آیا در واقع اینگونه محصولات باعث لاغری می شوند؟  در جواب این سئوال باید بگویم که در واقع شاید این محصولات محتوی میزان کمتری از چربی های ترانس یا حتی روغن  باشند اما تمامی آنها دارار چربی با درصد بالا هستند و میزان بسیار زیادی کربو هیدرات دارند.  چرنی های ترانس فقط یک نوع از چربی ها هستند و باید توجه داشت که تمام چربی ها در ازای یک گرم، ۹ کالری وارد بدن ما میکنند که متاسفانه افراد کم تحرک هرگز قادر به سوخت آنها نمی باشند و در آخر بدن ما این چربی های ‘غیر ترانس’ را به چربی ترانس تبدیل می کند تا بتواند آنها را در بافت چربی ذخیره کند. همچنین وجود میزان بالای کربوهیدراتها به خصوص قندها در این گونه محصولات بلافاصله در بدن ما به صورت گیکوژن در کبد برای مدتی ذخیره شده

بعد در اثر نود تحرک میزان زیادی از این گلیکوژن به چربی ترانس (چربی حیوانی) تبدیل میشود و در بافت چربی اندوخته می شود. بنابراین از لحاظ علمی این گونه اصطلاحات کاملا بدون ارزش بوده و رد می شوند  

بسيارى از مصرف كنندگان بر اين باورند كه مصرف محصولات غذايى كم كالرى موجب كاهش وزن افراد مى شود اما كمتر كسى مى داند كه اصطلاح كم كالرى، از نظر قانونى، يك اصطلاح تعريف شده و رسمى نيست. اصطلاح كم كالرى تنها در مورد محصولات غذايى كم كالرى صادق نيست و مواد غذايى ديگرى مثل سس مایونز نيز مجازند كه برچسب كم كالرى بگيرند. به عنوان مثال محصولاتى كه محتوى اسيدكربنيك يا نمك طعام كمترى هستند يا حتى دسرها را نيز مى توان در زمره محصولات كم كالرى قرارداد (دسرها هنگامى كه گاز نيتروژن، زده شده و وزن حجمى آنها كاهش مى يابد چون هواى بيشترى را در خود جاى مى دهند حاوى كالرى كمترى مى شوند).

. بنابر اين آنچه در نظر اول، راه حل ايده آل مسايل تغذيه اى ما جلوه مى كند يك وعده تبلیغاتی توخالى بيشتر نيست. حتى زمانى كه واقعاً ميزان چربى مواد غذايى مصرفى ما، مثلاً با خوردن پنير كم چربى، كمتر شود اين عملاً بدين معنا نيست كه وزن بدن كاهش مى يابد و تنها ممکن است که وزن فرد کمتر بالا برود.

اينكه مواد غذايى محتوى كالرى كمتر، به صورت خودكار منجر به كاهش وزن افراد نمى شوند، به افكار و روان آنها نيز ارتباط دارد. محصولات كم كالرى اغلب به عنوان مجوزى براى خوردن بدون حد و مرز تلقى مى شوند.
فریبا رجبی، کارشناس تغدیه

 

Posted in وزن و تغذیه

Comments (0)

Leave a comment

You are commenting as guest.

تماس با ما

  • آدرس : Unit# 1301 - 1500 West Georgia Vancouver, BC, Canada V6G 2Z6
  • ایمیل :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید