11مهر

بحث داغ ویتامین ب۱۲ و کاهش وزن

اولین سئوالی که باید پاسخ داد این است که ویتامین ب ۱۲ چیست و در چه مواردی استفاده دارد؟
 ویتامین ب۱۲ یکی از ویتامینهای گروه ب است که برای کارکرد مغز، خون سازی،  رشد و نمو و تکامل سلول  ضروری میباشد. این ویتامین برای سوخت و ساز پروتئین و چربی نیز مورد نیاز بدن است. افسردگی، خستگی، و کم شدن حافظه میتواند از علائم کمبود این ویتامین باشد. در هر حال ذکر این نکته قابل توجه است که افرادی که به طور منظم از مواد غذایی با منشا حیوانی مصرف میکنند، به ندرت به کمبود این ویتامین دچار می شوند.
جگر گوساله و گوشت بوقلمون در بالای لیست مراد حاوی این ویتامین قرار دارند و مصرف بیش از اندازه این ویتامین نیز به ندرت باعث مسمومیت می شود چون اضافه آن از راه ادرار دفع میگردد.

چه کسانی در معرض خطر کمبود این ویتامین مهم در بدن می باشند؟
۱. افراد مبتلا به دیابت که برای مدت طولانی از داروی مت فرمین استفاده میکنند، باید یک بار  در سال آزمایش خون بدهند، زیرا ممکن است بر اثر این دارو دچار کمبود ویتامین ب ۱۲ بشوند.
۲. افراد بالای ۵۰ سال به دلیل جذب پایین و مصرف کم مواد غذایی با منشا حیوانی نیاز به تزریق یا کپسول های ءیتامین ب۱۲ داشته باشند که با تشخیص پزشک این کار انجام میگیرد.
۳. کودکان و افراد گیاه خوار دسته بعدی این افراد را تشکیل میدهند. کودکانی که از خوردن هر گونه گوشت یا تخم مرغ امتناع میکنند یا افرادی که گیاه خواری میکنند نیز در معرض خطر کمبود این ویتامین هستند.

و حال سئوال آخر اینکه آیا این ویتامین کمکی به کم شدن وزن در افرادی که در حال رژیم گرفتن هستند میکند؟
واقعیت انجاست که هیچ شواهد علمی برای اثبات اینکه ءیتامین ب۱۲ باعث لاغر شدن یا اینکه حتی باعث چربی سوزی میشود وجود ندارد. تزریق این ویتامین تنها کمک شایانی به افرادی که دچآر کمبود ب۱۳ هستند می کند.  در کلینیکهای لاغری تزریق این ویتامین به همراه استراتژی های دیگری به کار گرفته میشود و چون  پزشک آن را برای مراجعین نسخه می کند، ظاهرا به نظر می رسد که مفید فایده واقع میگردد. پزشکان خیلی خوب این نکته را میدانند که افراد با تزریق ویتامین ب۱۲ هفته ای دو بار دچار مسمویت نمی شوند و برای همین به راحتی آن را تجویز می کنند.

البته شمار کمی از افراد در حال رژیم لاغری اظهار دارند که این تزریق ها باعث افزایش سطح انرژی در آنها گردیده است. اما لازم به ذکر است که این افراد معمولا هم زمان ورزش کردن و تغذیه سالم را نیز آغاز کرده اند که هر دو اینها باٰعث احساس انرژی بیشتر و نشاط می گردند. روشن کردن این مسئله که در واقع کدام یک از اینها باعث نشاط و سرزندگی مجدد گردیده کاری بس دشوار است و هنوز تحقیقاتی در این زمینه انجام نگرفته است.
برای کاهش وزن بهترین راه تغذیه مناسب همراه با ورزش است. مصرف شکر و روغن افزوده را به حداقل برسانید.  مواد غذایی پروسس شده مثل چیس و پفک را خریداری نکنید. ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید و فعالیتی را انجام دهید که از انجام آن لذت میبرید. شاید این راه سریع ترین راه برای کاهش‌وزن نباشد اما به طور قطع امن ترین و بی خطر ترین گزینه است. در مرکز کیافر، ما میتوانیم شما را برای رسیدن به وزن ایده آلتان یک بار و برای همیشه کمک کنیم. تصمیم از شما، آموزش و رژیم درمانی از ما.


Posted in وزن و تغذیه

Comments (0)

Leave a comment

You are commenting as guest.

تماس با ما

  • آدرس : Unit# 1301 - 1500 West Georgia Vancouver, BC, Canada V6G 2Z6
  • ایمیل :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید