22شهریور

تغذیه نوجوان

میانگین سن نوجوانی 12.5 سالگی می باشد. در این دوران نوجوان به 20% از قد بزرگسالی و 50% از وزن دوران بزرگسالی خود میرسند.ایام جوانی در رشد و تکامل فیزیکی بدن بسیار مهم تلقی می شوند زیرا نوجوان دچار تغییرات هرمونی زیاد برای تبدیل شدن از کودک به یک انسان بالغ بزرگسال می شوند. تغذیه نامناسب در این دوره زندگی باعث به تاخیر افتادن بلوغ و رشد کامل میشود. پسران نسبت به دختران از رشد ماهیچه ای بیشتری برخوردار هستند و تغریبا دو برابر وزن دختران افزایش وزن دارند. اما در دختران معمولا بافت چربی از افزایش بیشتری برخوردار است

رشد فکری و روانی نوجوانان:

در این دوران نوجوانان ارتباطات محکمتری با هم سن و سالان خود پیدا می کنند. آنان احساس استقلال بیشتر می کنند و کم کم از میزان وابستگی آنان به والدین کم می شود. این دوران ، دوران آمادگی برای ازدواج و شروع به کار می باشند. افزون بر این ، ارزشهای اخلاقی ، دینی ، رفتاری و اجتماعی تاثیر به سزایی در رفتار نوجوان می گذارند. الگوهای غذایی هم تغییراتی پیدا می کنند. نوجوانان بیشتر از هم سن و سالان خود برای انتخاب غذا الگو برمیدارند تا خانواده

 توصیه های غذایی برای دختران و پسران در سنین بلوغ:

 • میزان انرژی مورد نیاز نوجوانان در سنین بلوغ با توجه به میزان فعالیت بدنی تعیین می گردد. لذا باید از غذاهای انرژی زا مانند مواد نشاسته ای (برنج، سیب زمینی و نان) و چربی ها مثل خامه و کره در برنامه غذایی خود استفاده کنید.
 • از مصرف بیش از اندازه نوشابه های گازدار، شکلات، آب نبات ، شیرینی و چیپس و پفک بپرهیزید. این غذاها از ارزش غذایی بسیار پایینی برخوردار میی باشند و باعث چاقی مفرط و افزایش وزن می شوند.
 • با توجه به رشد سریع و افزایش حجم ماهیچه ها ، استفاده از مواد پروتئینی با منبع گیاهی و حیوانی مانند غلات و حبوبات (اگر با هم مصرف شوند منبع پروتئینی کامل می باشند) گوشت ، شیر ، تخم مرغ برای نوجوانان ضروری می باشد.
 • مصرف املاح و ویتامینها از جمله ید ، آهن ، کلسیم و ویتامین آ ، د ، ث و ویتامینهای گروه ب در این دوران بسیار ضروری است. با مصرف سبزی ها ی تازه ، میوه ها ، انواع گوشت ، حبوبات ، لبنیات و غلات نیازهای نوجوانان به املاح و ویتامینها تامین می شود.
 • قابل توجه دختران: دختران در سنین بلوغ به علت نیاز خاص به آهن (آغاز قاعدگی در دوران بلوغ-حاملگی و شیردهی در دوران های بعدی زندگی) بیشتر در معرض ابتلا به کم خونی و فقر آهن قرار دارند. لذا مصرف منابع غذایی دارای آهن از جمله گوشت ، جگر ، ماهی ، زرده تخم مرغ و حبوبات برای این افراد توصیه می شود.

 صبحانه

صبحانه یکی از اصلی ترین وعده ها در رژیم غذایی دانش آموز می باشد. استفاده از گروه نان و غلات و گروه شیر و لبنیات در صبحانه بسیار مورد تاکیید قرار دارد. همچنین قابل ذکر است که استفاده از کشمش و خرما جهت تامین قند مورد نیهز مغز و تامین انرژی مورد نیاز دانش آموز بسیار مناسب است.

 میان وعده های مناسب برای دانش آموزان

  • میوه های تازه و خشک ، انواع مغزها شامل مغز بادام ، پسته و گردو.
  • سبزیجاتی نظیر کاهو ، هویج ، گوجه فرنگی و خیار.
  • ساندویچ هایی مانند نان و پنیر ، نان و کره و مربا ، نان و تخم مرغ.

چاقی در نوجوانان به دلایل متعددی از قبیل افراط در مصرف غذا ، تحرک کم و مصرف بیش از حد مواد غذایی چرب ایجاد می شود. در مورد چاقی نوجوانان استفاده از داروهای ضد اشتها اثر چندانی ندارد، بلکه باید برنامه های غذایی همراه با تغییر و اصلاح رفتار صورت گیرد. چنانچه نوجوانان نیاز به کاهش وزن داشته باشد می بایست رژیم غذایی او به گونه ای تنظیم شود که رشد و بلوغ او را به تاخیر نیاندازد و روند کاهش وزن نباید بیش از یک کیلو گرم در هفته باشد. انجام فعالیتهای ورزشی یکی از بهترین راهها برای رسیدن به وزن ایده آل است. رژیم های غذایی خودسرانه یا جادویی که در آن حذف وعده های غذایی خصوصا صبحانه یا شام ، یا حذف گروه نان و غلات وجود دارد ، اثرات سویی بر وضعیت جسمانی و روانی نوجوانان خواهد داشت ، ضمن آنکه اثر چندانی هم بر کاهش وزن ندارد.

Posted in وزن و تغذیه

Comments (0)

Leave a comment

You are commenting as guest.

تماس با ما

 • آدرس : Unit# 1301 - 1500 West Georgia Vancouver, BC, Canada V6G 2Z6
 • ایمیل :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید