23شهریور

فواید فیبرهای غذایی برای بدن

فیبر نه تنها به حرکات روده کمک می کند، بلکه تحقیقات نشان داده است که در پایین آوردن کلسترول خون نیز نقشی مهم دارا است. حتی فیبر موجود در غذا، خطر سرطان کولون (سرطان روده بزرگ) را کاهش می دهد.هنگامی که شما میوه جات، سبزیجات و دانه ها و غلات را مصرف می کنید، در واقع فیبر را به بدنتان وارد کرده اید.

فیبرها را میتوان به دو دسته تقسیم نمود. دسته اول شامل فیبرهای نامحلول موجود در پوسته سبزیجات و نان گندم سبوس دار، سبوس گندم ، انواع سبزیجات مثل كلم ، چغندر ، گل كلم ، سیب با پوست و شلغم وجود دارند. این نوع از فیبرها میتوانند منشا کربوهیدرات سلولز( موجود در سبوس برنج و گندم)، یا منشا غیر کربو هیدرات ( ساقه سبز کرفس و گل کلم)داشته باشند. در هر صورت هیچ کدام در روده هضم و جذب نشده و بنابراین وارد خون نمی شوند. هدف از مصرف بیشتر این مواد افزودن هجم بیشتر به غذای دریافتی به منظور تعدیل در میزان کالری دریافتی میباشد. زیرا بعد از مصرف غذای حاوی این نوع فیبر، فرد احساس پُری و سنگینی کرده و در نتیجه زودتر سیر شده و دیرتر نیز گرسنه میشود.غذاهای سرخ شده و پر چرب از کمترین میزان فیبر برخوردار میباشند. 

دسته دوم فیبرهای محلول میباشند. همانطور که از نامشان پیداست در آب حل می شوند ودیر جذب هستند؛ مقداری نیز اصلا جذب نمیشود. این فیبرها در روده به صورت ژل در آمده و مقداری چربی وکلسترل را به خود جذب و باعث دفع آنها از طریق مدفوع میشوند. این نوع فیبر باعث پایین آوردن کلسترول خون می شود. از غذاهای حاوی این نوع فیبر میتوان از جو، جوی دوسر، مرکبات و لوبیای خشک نام برد. فیبرهای محلول، به کاهش وزن نیز کمک می کنند زیرا مضاف بر دفع مقادیری چربی و مواد دیگر، دیر جذب بوده که در القای حس سیری به فرد کمک میکند.

تحقیقات علمی فراوانی نشان داده است که برنامه غذایی پر فیبردر درمان کلسترل بالا نقش حیاتی ایفا میکند و در اصل یکی از راه های اصلی درمان این بیماریست. درضمن در درمان دیابت نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است. دیابتی هایی که حداقل 50 گرم فیبر در رژیم غذایی شان وجود دارد، 10 درصد مقدار قند خون را کاهش می دهند. همینطور دیابتی هایی که مقدار زیادی فیبر مصرف می کنند، مقدار انسولین خونشان کاهش می یابد. دربرنامه کاهش وزن̗مصرف غذاهای پر فیبر به احساس سیری و تنظیم اشتها کمک می کنند. به علاوه̗فیبر غذایی̗برای حفظ حرکات منظم روده̗پیشگیری از یبوست و سرطان روده̗بسیار موثر است و در کاهش چربی خون و تنظیم قند حون هم نقش مهمی دارد

Posted in وزن و تغذیه

Comments (0)

Leave a comment

You are commenting as guest.

تماس با ما

  • آدرس : Unit# 1301 - 1500 West Georgia Vancouver, BC, Canada V6G 2Z6
  • ایمیل :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید